Czym ogrzewać dom?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym ogrzewać dom?

Artykuł sponsorowany

Tegoroczny sezon grzewczy to gorący i budzący dużą niepewność temat. Strach przed kosztami energii i ogrzewania jest coraz większy, a czasu na podjęcie opłacalnych decyzji, coraz mniej. Jaka forma ogrzewania jest najlepsza i najkorzystniejsza finansowo? Czym warto palić w piecu i czy kominek w domu to pomoc czy komplikacja? Podpowiadamy, jakie są możliwości ogrzewania domu.   

Piec na ekogroszek   

Choć to spalanie węgla mało ma wspólnego z ekologią, nadal jest to w Polsce jedna z najbardziej popularnych form opału. Tradycyjne piece mają jednak wiele mankamentów. Po pierwsze, można do nich włożyć praktycznie wszystko, przez co w dobie drogiego opału jest to kusząca okazja do tego, by palić, jak niektórzy radzą, “czymkolwiek” i powodować jeszcze większe zanieczyszczenie atmosfery. Dodatkowo w zwykłym piecu spala się zazwyczaj o wiele więcej opału, niż to konieczne, przez co nie jest to opcja najbardziej przyjazna dla portfela. Piece na ekogroszek Łomża, to alternatywa, która nadal wiąże się z paleniem węglem, ale w dużo bardziej rozważny sposób. Piece te są wyposażone w specjalne dozowniki, które podają do komory spalania najbardziej optymalną dawkę węgla, która jest niezbędna do utrzymania pożądanej temperatury. W ten sposób ani kilogram opału się nie marnuje, a dodatkowo użytkownik pieca nie przy nim żadnych obowiązków, poza dosypywaniem ekogroszku do głównego zbiornika.   

Piec na pellet    

Drewno jest dużo mniej emisyjnym i szkodliwym dla środowiska opałem, przez co piec na pellet Barlinek jest często bardziej ekologiczną opcją. Drewniany pellet jest opałem w duchu zero waste, ponieważ powstaje z produktów ubocznych procesu obróbki drewna – kory, trocin i pyłów, dzięki czemu nic się nie marnuje. Dodatkowo jego forma jest bardzo wygodna, ponieważ granulat świetnie się przesypuje, nie brudzi ani nie pyli. Pellet Barlinek powstaje przez sprasowanie drewnianych wiórów w formie, a swój kształt utrzymuje dzięki temu, że zawiera bardzo mało wilgoci (nawet poniżej 1%). Jest doskonałym opałem przez stosunkowo wysoką kaloryczność oraz niewielką emisyjność, ponieważ nie generuje on takich ilości dymu, jak węgiel czy inny opał. W stosunku do swojej jakości i wydajności jest naprawdę korzystnym finansowo rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić w skali roku niemałe kwoty.  

Piec gazowy   

Ogrzewanie domu gazem jest łatwe i raczej bezproblemowe, ponieważ nie wymaga od użytkownika umiejętności palenia w piecu, jak w przypadku węgla. Kotły CO ustawia się i kontroluje za pomocą specjalnego panelu, na którym można wprowadzić pożądaną temperaturę oraz godziny, w których ma działać piec. Pomimo podwyżek cen gazu, nadal pozostaje to stosunkowo niedrogi sposób na ogrzewanie domu. Zarówno cena opału, jak i koszty eksploatacji oraz konserwacji pieca pozostają przystępne dla nowych i obecnych użytkowników. Montaż pieca to jednorazowy wydatek, a jego wymiany mają miejsce co kilkanaście lat, dlatego nie trzeba się obawiać kosztów częstych napraw i konserwacji.   

Kwestia ogrzewania domu to na dzień dzisiejszy nadal trudny temat, który w wielu osobach budzi niepokój i strach o przyszłość. Dzięki dobrej decyzji na temat tego, jak i czym ogrzewać mieszkanie w sezonie grzewczym, tegoroczna zima nie musi być wcale taka straszna.   

Fot.: z Ernesto Rodriguez/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*