Jakie są rodzaje kominków?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są rodzaje kominków?

Artykuł sponsorowany

Odkąd tylko ludzie zaczęli budować domy, palenisko było centrum każdego domostwa. Służyło jako miejsce do przygotowywania jedzenia, a przede wszystkim źródło ciepła w budynkach. Z czasem paleniska zamieniły się w kominki, zaczęły pełnić wyłącznie rolę grzewczą, a architekci dostrzegli ich potencjał dekoracyjny. Od tego momentu kształty oraz rozmiary kominków cały czas ewoluują, dostosowując się do różnego typu wnętrz. Zobacz, jakie są rodzaje tego typu palenisk.   

Kominek wbudowany w ścianę  

Najbardziej popularny i nadal najczęściej spotykanym rodzajem kominka jest palenisko zainstalowane w ścianie budynku. Może być od otwarty lub zamknięty, w zależności od budżetu oraz preferencji. Modele kominków w ścianie są często do siebie podobne – posiadają charakterystyczny “daszek”, zwany czopuchem, który zapobiega kopceniu dymem na sufit pomieszczenia, a kieruje go do rur. Dodatkowo, sam design wyglądu zewnętrznego kominka nie zależy od samego paleniska, ale od ramy, jaką do niego wybierzesz, wcale nie musi o tym decydować producent kominków. Niestety wbudowane w ściany pomieszczeń kominki mają wiele ograniczeń i wad. Po pierwsze – nie mogą one stanąć wszędzie, powinny znajdować się najlepiej na ścianie nośnej z łatwym połączeniem do komina. Dodatkowo zajmują one dość sporo miejsca, dlatego nie prezentują się najlepiej. 

Podczas wyboru kominka zwróć też uwagę na to, czym opalany jest dany model. Wkłady do kominków mogą być na gaz, drewno, węgiel, pellet i tym podobne. Kominki ekologiczne będą wykorzystywały przyjazny dla środowiska opał oraz spalały go w najbardziej optymalny sposób.    

Kominki wolnostojące   

Do mniejszych pomieszczeń oraz budynków, w których nie ma możliwości zamontowania paleniska w ścianie, doskonałym rozwiązaniem będą kominki wolnostojące. Są one o wiele mniej problematyczne, zarówno w montażu, jak i w użytkowaniu, ponieważ, przede wszystkim, nie wymagają przebudowy całego pomieszczenia, a nawet budynku. Dodatkowo są tańszą opcją od tradycyjnego kominka. Tak zwane kozy wspaniale sprawdzają się zarówno jako źródło ciepła, jak i dekoracja. Fakt, że do ich założenia nie są konieczne kosztowne i pracochłonne remonty to ich największa zaleta. Dodatkowym atutem jest to, że taki kominek może stanąć gdziekolwiek, a nowoczesne modele kóz są naprawdę piękne i mogą stanowić dekorację pomieszczenia.   

Kominki elektryczne   

Główną zaletą elektrycznych kominków jest czystość towarzysząca eksploatacji. Do jego “rozpalenia” nie stosuje się opału, a energię elektryczną. Efekt palącego się ognia osiągany jest tu nie poprzez drewno, jak w przypadku tradycyjnych kominków, ale dzięki podłączeniu do prądu. Pojawiający się obraz płomieni to wynik rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlana jest imitacja ognia. Tym samym nie stanowi on zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogień w tradycyjnym kominku. To wspaniałe rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach, które marzą o salonie z kominkiem, ale w wielorodzinnym budynku mieszkalnym montaż takowego jest niemożliwy. Wtedy wolnostojący kominek elektryczny sprawdzi się fantastycznie. Jest to też opcja bardzo bezpieczna przy dzieciach, ponieważ żywy ogień stanowi zagrożenie dla maluchów i wyklucza możliwość pozostawienia ich na chwilę bez nadzoru opiekuna.  

Zdjęcie główne: pexels.com/alex Lázaro

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*