Mieszkanie dla seniora. Jak je urządzić funkcjonalnie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie dla seniora. Jak je urządzić funkcjonalnie

Mieszkanie dla seniora powinno być bezpieczne i komfortowo urządzone. W jaki sposób urządzić mieszkanie dla seniora? Na co warto zwrócić uwagę?

Jak urządzić przyjazne mieszkanie dla seniora?

Z wiekiem kondycja i koordynacja stają się coraz słabsze, co może doprowadzić do wypadku. Najwięcej takich incydentów osobom starszym przydarza się w domu. Dlatego warto zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo właśnie w mieszkaniu.

Aby seniorzy byli jak najdłużej samodzielni, niezbędne jest odpowiednio urządzone miejsce zamieszkania. Czasem nawet niewielkie zmiany w aranżacji sprawią, że starsza osoba będzie samodzielna. Nowoczesne technologie i design sprawiają, że mieszkanie seniora może być funkcjonalne i bezpieczne.

Jakie zmiany należy przeprowadzić w pomieszczeniach?

Jedną z najważniejszych kwestii w urządzaniu funkcjonalnego mieszkania dla seniora są obłe kształty sprzętów. Niski, okrągły stół bez kantów jest dużo praktyczniejszy niż ten z kantami – zostaje zminimalizowane ryzyko uderzenia. Meble, takie jak komoda, regał czy szafka, warto przymocować za pomocą kołków do ściany. Dzięki temu, jeśli osoba starsza będzie się o nie wspierać, mebel się nie przewróci.

Łazienka

Urządzając łazienkę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób poruszania się – podłoga w łazience nie może być śliska. Dlatego płytki powinny mieć warstwę antypoślizgową. Warto również zrezygnować z wszystkich dywaników i mat. Jeśli w grę wchodzi generalny remont, to należy poprawić bezpieczeństwo poprzez likwidację progów i poszerzenie drzwi (aby bez problemu można było wjechać do łazienki na wózku). Dużym ułatwieniem jest również brodzik zintegrowany z podłogą.

Dobrym pomysłem jest montaż umywalki z uchwytami, dzięki którym można złapać równowagę. Lustro powinno zostać powieszone na takiej wysokości, aby bez problemu można było się w nim obejrzeć na stojąco i siedząco.

>> Zobacz też: Szukasz pomocy domowej? Oto co powinieneś wiedzieć

Praktycznym, lecz kosztownym urządzeniem jest toaleta myjąco-susząca. Dzięki temu nie trzeba korzystać z bidetu, co jest ułatwieniem dla osób starszych. Obok toalety można zamontować uchwyty, które ułatwiają siadanie i wstawanie.

Sypialnia

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Warto, aby jego wysokość sięgała kolan. Materac powinien być twardy. Bardzo praktyczne są poręcze przy łóżku, które ułatwiają wchodzenie i schodzenie z niego. Obok łóżka należy unikać dywaników i dywanów, najlepsza jest wykładzina dywanowa położona na całej powierzchni pokoju. Jeśli osoba starsza korzysta z wózka lub chodzika, to najlepsza będzie wykładzina z twardym włosiem.

senior z bólem kolana
Photo by ropisme from Freepik.com

W listwie przypodłogowej warto zamontować oświetlenie LED z czujnikiem ruchu. Dzięki temu nocna droga do łazienki może odbyć się bez przeszkód.

Przedpokój

Przedpokój powinien być bardzo przestronny, aby senior mógł się po nim przemieszczać bez problemu. W pomieszczeniu powinna znaleźć się szafka na obuwie z siedziskiem. Dzięki temu wymiana obuwia nie będzie już tak kłopotliwa.  

Kuchnia

Kuchnia dla seniora powinna mieć odpowiednią wysokość zabudowy. Wszystkie blaty powinny być na takim poziomie, aby można było z nich korzystać na siedząco. Warto zadbać, aby krawędzie blatów były zaokrąglone. W meblach kuchennych warto zainstalować nowoczesne systemy cargo, które umożliwią wygodniejsze korzystanie z nich.

Salon

Podczas urządzania salonu dla seniora należy zwrócić szczególną uwagę na fotele i kanapy. Powinny być z twardym siedziskiem. Najlepszym rozwiązaniem są fotele i kanapa z regulowanym zagłówkiem i podłokietnikami. Siedzisko nie powinno być zbyt nisko, bo to utrudnia wstawanie.

Dywany i wykładziny powinny być z krótkim włosiem, ponieważ długie włosie utrudnia przemieszczanie się na wózku lub chodzenie za pomocą laski.

Jakie udogodnienia warto zastosować?

W mieszkaniu dla seniora warto wprowadzić udogodnienia, które ułatwią życie starszej osobie. Wybierając urządzenia, należy wybierać te mające łatwą obsługę oraz czytelny panel sterowania. Urządzenia powinny mieć „przypominacze”, które sygnalizują koniec pracy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*