Planujemy oświetlenie w salonie – 5 najważniejszych zasad

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Planujemy oświetlenie w salonie – 5 najważniejszych zasad

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Projektowanie oświetlenia w salonie to ważna czynność, która ma bezpośredni wpływ na wygląd i funkcjonalność pomieszczenia. Dobrze dobrane źródła światła dodają wnętrzu uroku i tworzą ciekawy klimat. Aby osiągnąć zamierzony efekt, przy projektowaniu oświetlenia warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Warstwy światła

Po pierwsze, należy zapoznać się z pojęciem warstw światła. W praktyce sprowadza się ono do umieszczenia we wnętrzu przynajmniej kilku różnych lamp, podzielonych na następujące kategorie:

  • oświetlenie główne, zwane także ogólnym, składające się najczęściej do głównej lampy sufitowej oświetlają tej całe pomieszczenie. Co ważne, nie zawsze jest to tylko jeden żyrandol. W większym pomieszczeniu może być to zdecydowanie więcej lamp,
  • oświetlenie funkcyjne, mające na celu dostarczenie odpowiedniej ilości światła w konkretnych miejscach, na przykład przy stole, biurku czy kąciku do czytania,
  • oświetlenie dekoracyjne – różnego rodzaju niewielkie lampki, kinkiety oraz lampiony i świece. Kategoria ta dość często łączy się z poprzednią.

Zadbanie o to, by w salonie znalazły się źródła światła ze wszystkich opisanych grup, pozwala nie tylko uzyskać bardzo estetyczny efekt. Przestrzeganie tej zasady pozwala nam zapewnić sobie dobre, odpowiednio mocne światło wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy.

Wyznacz strefy

Planowanie oświetlenia należy zacząć od stworzenia wstępnego planu pomieszczenia. Dopiero wiedząc, gdzie będzie znajdować się kącik wypoczynkowy, a gdzie stół, biurko czy na przykład regały możemy określić, gdzie powinna znaleźć się lampa sufitowa, a gdzie stojąca oraz kinkiety na ścianach.

Warto przy tym zaznaczyć, że źródło światła umieszczone na suficie może stanowić połączenie oświetlenie głównego i funkcyjnego. Doskonale to widać w przypadku zwisających lamp instalowanych nad stołami czy stolikami kawowymi.

Dopasuj wielkość lampy do pomieszczenia

Wiesz już, jak będzie podzielony Twój salon i ile lamp potrzebujesz. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, przyjrzyj się dokładnie wnętrzu, w którym mają się one znaleźć. Światło ma wyjątkową moc kształtowania przestrzeni. Nie zapominaj jednak o tym, że ogromny wpływ na nią ma także rodzaj wybranych akcesoriów i ich rozmiar.

Jeśli wnętrze jest niskie i raczej niewielkie, okazałe, wiszące modele mogą go optycznie pomniejszyć. Najlepiej będzie wówczas postawić na plafony lub lekkie, raczej małe klosze.

Spory żyrandol do salonu dobrze wygląda w dużych lub wysokich pomieszczeniach – na przykład w starych kamienicach. W wielu przypadkach może ona stanowić naprawdę interesujący akcent, nadający całej aranżacji wyjątkowego charakteru.

Nie zapomnij o temperaturze światła

Wybierając źródło światła, musisz pamiętać nie tylko o dopasowaniu rozmiaru czy kształtu lampy do miejsca, w którym ma się znajdować. Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura, czyli po prostu barwa światła. Co prawda w przypadku żyrandoli czy lamp stojących decyzję w tej kwestii podejmujemy na etapie kupna żarówek lub świetlówek, jednak nie można się tutaj zdać na przypadek.

Salon ma stanowić przede wszystkim przestrzeń do wypoczynku. Dlatego najlepiej będzie postawić na światło o ciepłej, nieco żółtawej barwie. Kojarzy się ona nieco ze świecami lub złocistym zachodem słońca, tworząc klimat przytulności i relaksu.

Nieco zimniejsze światło, przypominające dzienne, sprawdzi się w kąciku do pracy lub innym miejscu, w który wykonujemy czynności wymagające skupienia. Nie zaleca się jednak umieszczania go w kąciku wypoczynkowym czy nad stołem.

Regulacja natężenia światła

Jeżeli mamy taką możliwość, zadbajmy też o możliwość regulacji natężenia światła. W przypadku oświetlenia ogólnego możemy wykorzystać specjalne włączniki lub sterowniki (jeśli podłączamy lampy do systemu automatyki domowej). Alternatywą jest takie dobranie poszczególnych źródeł światła, by niektóre świeciły bardziej, a inne mniej jasno. Ułatwi to dopasowanie jego natężenia do aktualnych potrzeb.

Oświetlenie w salonie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Dlatego tak ważne jest, by było starannie zaplanowane, a poszczególne elementy dobrane w maksymalnie przemyślany sposób. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć idealnym światłem podczas wypoczynku, pracy czy spędzania czasu z najbliższymi.

Zdjęcia: komfort.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*