Przycinanie jabłoni. Kiedy i jak przycinać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przycinanie jabłoni. Kiedy i jak przycinać?

Drzewa, zwłaszcza te owocowe, wymagają regularnego przycinania. Ich kondycja oraz jakość owoców, które dadzą, zależy między innymi od tego. Poznaj zasady właściwego przycinania najpopularniejszych drzew owocowych w Polsce, czyli jabłoni.

Jak dbać o jabłoń?

Jabłka to jeden z najbardziej lubianych owoców, zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Swoją dobrą sławę zawdzięczają wielu odmianom oraz sposobom przygotowania. Można je wykorzystać jako zdrową przekąskę, ale również do ciast oraz przetworów. Ogromną radość daje zbieranie plonów z własnych drzewek. Jednak aby były one obfite, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, w tym podcinanie, podlewanie, nawóz oraz dostateczna ilość światła.

Przycinanie jabłoni – podstawowe zasady

Właściwe przycinanie jabłoni pozwala nie tylko na utrzymanie drzewa w dobrej kondycji, ale również na formowanie ciekawych kształtów, większe zbiory oraz szybszy wzrost drzewka. Jednak to właśnie umiejętne podcinanie tej rośliny jest kluczem do sukcesu. Oto kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Przycinając jabłoń należy skupić się na pozbyciu się nadmiaru gałęzi.
  2. Gałęzie rosnące pod ostrym kątem mogą bardzo szybko ulec złamaniu, zwłaszcza pod ciężarem owoców. Dlatego warto się ich pozbyć w pierwszej kolejności.
  3. Gałęzie, które zabierają światło innym, powinno się usunąć.
  4. W przypadku jabłek papierówek, należy pamiętać, aby usuwać głównie gałęzie konkurujące z przewodnikiem.
  5. Do uformowania korony drzew wystarczy, że usuniesz chore gałęzie i pędy zaatakowane przez szkodniki.
  6. Przycinanie jabłoni należy wykonywać w suche dni.
  7. Do przycinania tego drzewa używać można tylko zdezynfekowanych narzędzi.
  8. Po usunięciu grubszych gałęzi pozostać mogą duże „rany”, które należy zabezpieczyć przed wyschnięciem oraz atakiem patogenów. Najlepiej wybierać środki na bazie miedzi.

Przycinanie jabłoni rosnących w ogrodzie i na działce

Jabłoń powinno przycinać się przynajmniej dwa razy do roku, nie bez znaczenia są także terminy. To od nich zależy sposób przycinania drzew, niewłaściwy termin może prowadzić nawet do choroby drzewa. Mogą pojawić się także przemarznięcia, które wpłyną na ilość i jakość owoców. Warto też zwrócić uwagę na wiek drzewa – inaczej będziemy przycinać stare jabłonie, których korona jest wykształcona, i młode. Wyróżnia się dwa główne terminy przycinania:

  • zimowy, który wykonywany jest pod koniec tej pory roku,
  • letni, który wypada między lipcem a sierpniem.

Odpowiednio pielęgnowane drzewa powinny być przycinane od młodości, już wówczas można uformować kształt korony. Pozwoli to na prostsze pozyskiwanie owoców z jabłoni.

Na czym polega formowanie korony? Kluczowe są pierwsze trzy lata po posadzeniu, właśnie wtedy należy wykonywać cięcie. Ważna jest też wysokość, dopiero od 80 cm od ziemi można przycinać gałęzie. Z korony drzewa tworzymy piramidę lub stożek, które zapewnią równomierne doświetlenie jabłek. Dodatkowo umocni to konstrukcję i gałęzie nie będą łamać się pod ciężarem owoców.

Przycinanie jabłoni pod koniec zimy lub wiosną pozwala na prześwietlenie korony. Temu zabiegowi poddawane są wyłącznie stare drzewa. Gałęzie są bardziej dotlenione, a na ich powierzchni nie pojawia się grzyb. Co najważniejsze, owoce, które dają, są smaczniejsze i większe.

Letnie cięcie jabłoni ma na celu eliminację silnych pędów letnich. Popularnie nazywa się je wilki – rosną one pionowo w stosunku do drzewa. Podczas przycinania pozostawia się tylko słabsze rosnące w bok pędy o długości około 30 cm.

Jakich narzędzi użyć do cięcia jabłoni?

Dwa najważniejsze narzędzia ogrodnicze to piła i sekator. Warto wybrać sekator oburęczny, który pozwala na większą precyzję i wygodniejszą pracę. Przy jego użyciu przycinać można pędy letnie, natomiast do grubszych gałęzi sprawdzi się piła ogrodnicza. Ważne, aby wybierać narzędzia sprawdzonych marek, które przeznaczone są do drzew owocowych.

Zdj. główne: lumix2004/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*