Zastosowanie i właściwości pelletu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zastosowanie i właściwości pelletu

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach wiele mówi się na temat ekologii i szukania jak najmniej szkodliwych dla planety źródeł ciepła. Zaliczyć do nich można pellet, przy którego wytwarzaniu wykorzystywane są jedynie zbędne pozostałości z tartaków bez żadnych dodatkowych substancji. Jakie są właściwości i zastosowanie tego ekologicznego paliwa?

Czym właściwie jest pellet i jakie ma właściwości?

Pellet jest granulatem stworzonym z odpadów powstałych w tartakach – takich jak wióry, ścinki, czy zrębki. Przy jego wytwarzaniu nie wykorzystuje się żadnych innych substancji, dzięki czemu jest on opałem czystym i ekologicznym. Jego spalanie nie powoduje emisji toksycznych oparów do atmosfery, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla planety, lecz także dla naszego zdrowia. Paliwo to ma wysoką kaloryczność, dzięki czemu jest wyjątkowo wydajne. Pellet jest produkowany jedynie z pozostałości z tartaków, dlatego jego spalanie nie wiąże się wytwarzaniem przykrych i uciążliwych zapachów. Ponadto jest przyjazny dla alergików, a emisja dwutlenku węgla jest niemal zerowa.

Rodzaje pelletu

Istnieje kilka rodzajów pelletu – głównie wyróżnia się wariant drzewny, słomiany i słonecznikowy. Każdy ma nieco inne zastosowanie i właściwości. Pellet drzewny wytwarzany jest z resztek drzew iglastych i liściastych, słomiany powstaje z pozostałości po zbożach, natomiast słonecznikowy produkuje się z suchych łusek słonecznika. Każdy z nich jest wysokiej jakości biomasą o różnych zastosowaniach. Wszystkie rodzaje pelletu powstają wyłącznie z naturalnych surowców, które są odpadkami po obróbce drewna, zboża lub słoneczników – z tego względu są nie tylko ekologiczne, lecz także zgodne z ideą zero-waste.

Jakie są zastosowania pelletu?

Pellet jest wysokokalorycznym paliwem opałowym, które może być wykorzystywane w ogrzewaniu lokali mieszkalnych, usługowych oraz budynków użyteczności publicznej. Chcąc stosować ten rodzaj biomasy do wydajnego ogrzewania pomieszczeń, zaleca się najwyższej jakości kotły na pellet, które spełniają wszystkie niezbędne normy. Na stronie kotlyleszka.pl można znaleźć nowoczesne piece spełniające normy klasy 5 oraz restrykcyjnej dyrektywy Ecodesign. Ich wysoka jakość potwierdzona stosownymi certyfikatami, przyznanymi po przeprowadzeniu szeregu wymagających testów.

Dodatkowe zastosowania pelletu

Pellet ma też inne zastosowania – np. może być wykorzystywany jako ściółka dla zwierząt hodowlanych i domowych. Zastosowanie takiego podłoża w klatkach pupili zapewnia im higienę, jednocześnie nie wywołując alergii. Pellet słomiany znajduje także zastosowanie w formie nawozu mineralnego. Jego wysoka zawartość ważnych dla rozwoju roślin pierwiastków sprawia, że pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Bardzo ważne jest przechowywanie pelletu w odpowiednich warunkach, ponieważ niektóre niekorzystne parametry mogą wpływać na właściwości biomasy. Pellet należy magazynować w suchych i chłodnych pomieszczeniach.

Fot.: Ernesto Rodriguez/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*