Artykuł sponsorowany
Obecnie troska o środowisko naturalne powinna stanowić jeden z priorytetów towarzyszących budowie i aranżacji domu. W artykule prezentujemy kilka przyjaznych środowisku rozwiązań, które warto wprowadzić we własnym gospodarstwie.
Kompostownik ogrodowy pozwala w praktyczny sposób zagospodarować odpady biodegradowalne z gospodarstwa domowego. Resztki jedzenia, opadłe i przekwitłe liście czy skoszona trawa mogą zostać wykorzystane powtórnie w formie naturalnego nawozu. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, które wspiera segregację odpadów i pozwala zaoszczędzić na wywozie śmieci z ogrodu i zakupie sztucznego nawozu. Naturalny nawóz, powstały w procesie przemiany materii organicznej, dostarcza glebie potrzebne składniki odżywcze i skutecznie wspiera rozwój pięknego ogrodu.
Jeśli dysponujesz dużym terenem, możesz zdecydować się na odprowadzanie ścieków do szamba lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Nowoczesne szamba betonowe zapewniają całkowitą szczelność, a do tego są odporne na procesy zachodzące w ściekach i korozję, dzięki czemu gwarantują długi okres użytkowania. Szambo ekologiczne, które zostało zbudowane zgodnie z wymogami, jest niegroźne dla otoczenia i pozwala skutecznie przechowywać zanieczyszczenia z gospodarstwa, które nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.
Przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, które warto zastosować w ogrodzie, jest także zbiornik na deszczówkę. Zgromadzoną wodę opadową możesz wykorzystać m.in.: do podlewania roślin, nawadniania ogrodu, mycia chodników i podłóg, czyszczenia samochodu czy spłukiwania wody w toalecie i innych urządzeniach sanitarnych. Dzięki temu, że woda deszczowa jest wodą miękką, wiele osób wykorzystuje ją po przefiltrowaniu również do prania w pralce. Na stronie: https://szamborambo.pl/zbiorniki-na-deszczowke/ znajdziesz
szeroki wybór bezpiecznych i wytrzymałych zbiorników na wodę opadową, które są wykonane z betonu zbrojonego, wzmacnianego profesjonalnymi środkami z dodatkiem plastyfikatorów i hydrouszczelniaczy.
Energia solarna ma duży potencjał energetyczny, ponieważ może być pozyskiwana przez cały rok. Prowadzenie przydomowych instalacji fotowoltaicznych pomaga osiągnąć neutralność klimatyczną i przynajmniej częściowo uniezależnić się od rosnących kosztów energii. Warto inwestować w odnawialne źródła energii i rozważyć budowę instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z budynkiem. Pozyskana energię można wykorzystać do zasilania różnych urządzeń, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w gospodarstwach domowych, a to rozwiązanie generuje oszczędności i jest przyjazne środowisku.
Zdjęcie główne: pexels.com/Kelly