Oprócz tego, że jest świetnym dodatkiem do herbaty, posiada szereg innych zalet. Dowiedz się, dlaczego kłącze imbiru jest tak wyjątkowe.
Znany jest nam głównie jako przyprawa i dodatek do napojów. Okazuje się jednak, że ta roślina o osobliwym smaku i interesującym pochodzeniu ma też wiele właściwości leczniczych.
Podchodzi on prawdopodobnie z melanezyjskich wysp w zachodniej części Oceanii. Został rozpowszechniony w Azji, skąd wyruszył na dalszy podbój świata. W naszych warunkach możemy uprawiać go jedynie w domu, gdyż wymaga wysokiej temperatury.
Związki chemiczne zawarte w imbirze pomagają zwalczać drobnoustroje. Są one szczególnie skuteczne w powstrzymywaniu wzrostu bakterii m.in. E.coli, a także wirusów takich jak RSV.
Antybakteryjna moc imbiru może również rozjaśnić Twój uśmiech. Zawarte w imbirze związki aktywne zwane gingerolami powstrzymują rozwój bakterii w jamie ustnej. Hamują one również infekcje dziąseł.
Imbir działa dobrze na ból mięśni, jednak nie jest to efekt natychmiastowy. Niektóre badania wykazały, że osoby z bólami mięśni po ćwiczeniach, które zażywały imbir, odczuwały mniejszy ból następnego dnia niż osoby, które go nie zażywały.
Imbir w proszku może pomóc także na silne skurcze menstruacyjne. W przeprowadzonym badaniu kobiety, które przyjmowały 1500 miligramów sproszkowanego imbiru raz dziennie przez 3 dni podczas cyklu, odczuwały mniejszy ból niż kobiety, które tego nie robiły.
Jak dowiodło niedawne badanie, codziennie przyjmowanie imbiru może pomóc w walce z poziomem złego cholesterolu. Udowodniono, że można dzięki niemu obniżyć cholesterol LDL średnio o aż 30 punktów.
Według danych z badań dotyczących wpływu imbiru na trawienie, okazało się że wpływa on pozytywnie na rozbijanie i wydalanie gazów. Zapewnia ulgę od dyskomfortu i pomaga rozluźnić przewód pokarmowy. Jednocześnie łagodzi podrażnienia i zapobiega zaparciom. Imbir ma też pozytywny wpływ na trawienie w jelicie cienkim.
Świetnie nadaje się jako dodatek do herbaty w formie plastrów. Jego lekko ostry, rozgrzewający smak jest szczególnie ceniony jesienią i zimą. Może być także przyjmowany jako proszek. W takiej formie sprawdzi się jako składnik roztworu o zdrowotnych właściwościach. Działa dobrze na kaszel i bóle gardła.
Imbir, przez swój intensywny, ostry smak, z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Dodatkowo należy wspomnieć, iż może być źle przyjęty przez osoby z problemami układu pokarmowego. Roślina ta nie jest polecana kobietom w ciąży, również z powodu możliwego złego wpływu na żołądek. Spożywanie go w dużych ilościach może zmienić także smak mleka matki. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo, że źle wpłynie na osoby borykające się z problemami z nadciśnieniem.
Zdj. główne: Lawrence Aritao/unsplash.com