Jakie badania można wykonać u okulisty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie badania można wykonać u okulisty?

Artykuł sponsorowany

Dbanie o swoje zdrowie to wyraz troski o siebie i odpowiedzialność. Świat oddziałuje na nas za pomocą bodźców, które odbierane są zmysłami. Osłabienie nawet jednego z nich jest dużym utrudnieniem w życiu. Pogorszenie się wzroku lub, co gorsza, jego utrata, stanowią bardzo poważny problem i prowadzą do utraty pełnej sprawności. Z tego powodu warto regularnie badać oczy. Zobacz, jakie badania możesz wykonać w gabinecie okulisty.    

Podstawowe badanie wzroku    

W dzisiejszych czasach, kiedy w pracy oraz w czasie wolnym oczy są przez wiele godzin wystawione na kontakt z ekranem, wady wzroku i jego osłabienie jest prawdziwą plagą. Nawet, jeśli nigdy nie występowały u Ciebie problemy z prawidłowym widzeniem, przez pracę przed komputerem lub po prostu z racji wieku, Twój wzrok może się osłabić. Nieleczona wada wzroku będzie postępować i coraz bardziej odbierać Ci komfort życia, dlatego regularne badanie oczu i śledzenie zmian w sposobie widzenia jest bardzo ważne. Okulista jest w stanie podczas krótkiej wizyty wykryć wadę wzroku i wystawić receptę na okulary ze stosowną do stanu mocą szkieł. Dzięki noszeniu okularów ze szkłami korekcyjnymi możesz zahamować rozwój wady, a nawet ją cofnąć!   

Badanie dna oka   

Problemy neurologiczne często dają wczesne objawy właśnie w obrębie oczu. Dzięki badaniom okulistycznym można wykryć i zdiagnozować wiele zaburzeń o podłożu neurologicznym i nie tylko. Badanie dna oka, inaczej oftalmoskopia, to szybkie i całkowicie bezbolesne badanie, podczas którego lekarz okulista poddaje ocenie tylny odcinek oka. Na podstawie tego badania ocenia się siatkówkę, plamkę żółtą, tarczę nerwu wzrokowego oraz naczynia krwionośne.  Badanie dna oka pozwala na rozpoznanie zmian w obszarze narządu wzroku, dzięki czemu możliwe jest ich wczesne wykrycie, co finalnie daje możliwość dodatkowej szczegółowej diagnostyki i szybkiego wdrożenia leczenia. Takie badanie wykonuje się na przykład po urazie głowy, przy podejrzeniu udaru czy choroby ośrodkowego układu nerwowego. Sprzęt do takiego badania posiada w swoim wyposażeniu praktycznie każda klinika okulistyczna.   

Badanie pola widzenia   

Badanie pola widzenia pomaga wykryć choroby, takie jak jaskra czy odklejenie siatkówki. W trakcie badania pacjent obserwuje poruszający się punkt świetlny i sygnalizuje, kiedy jest on widoczny. Na podstawie wyników takiego badania wykonuje się schemat obrazujący ewentualne ubytki w polu widzenia. Takowe mogą świadczyć o występowaniu chorób siatkówki. W następnej kolejności lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Robi się to specjalnym urządzeniem – tonometrem, kontaktowym lub bezdotykowym. Jest to całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie. 

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i pola widzenia pozwala na wykrycie jaskry we wczesnym stadium. Może uchronić chorego przed całkowitą utratą widzenia. Szczególnie narażone na to schorzenie są osoby, w rodzinach których występuje owa choroba, ponieważ jest ona dziedziczna. Zbadać powinny się także osoby po 40 roku życia, a także cukrzycy i osoby z krótkowzrocznością. Regularne badanie pola widzenia i rozpoznawania kolorów może pozwolić wychwycić informację o rozpoczynającym się zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (AMD). Choroba ta może również doprowadzić do trwałej utraty wzroku. 

Fot. Paul Diaconu/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*