Artykuł sponsorowany
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego. Choć negatywne emocje są nieodłączną częścią życia, należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których obniżone samopoczucie utrzymuje się przez długi czas. Może to być właśnie depresja – jakie są jej objawy?
Wśród licznych problemów psychicznych to właśnie depresja należy do najczęściej występujących chorób. Jej objawy są bardzo różnorodne i u każdego mogą wyglądać nieco inaczej, jednak zazwyczaj można zaobserwować kilka charakterystycznych symptomów. W ostatnich latach zapadalność na tę chorobę stale rośnie – według ekspertów przyczynia się do tego m.in. pandemia koronawirusa oraz wymuszona przez nią izolacja. Na szczęście jednak rozwijają się także metody leczenia, dzięki czemu coraz więcej osób ma realną szansę pokonać depresję.
Depresja może być spowodowana wieloma czynnikami, wśród których wymienia się nawet podłoże genetyczne. Może także towarzyszyć innym problemom dotykającym organizmu, takim jak niedożywienie, stwardnienie rozsiane, przewlekłe zapalenie wątroby i wiele innych.
W wielu przypadkach choroba prowadzi do myśli, a nawet prób samobójczych, wywierając także spory wpływ na codzienne funkcjonowanie. Z tego względu ważna jest szybka diagnoza i skuteczne przeciwdziałanie od samego początku. Warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą, który może zalecić nam podjęcie psychoterapii bądź wdrożenie farmakoterapii. Aktualnie receptę można uzyskać nawet online – w tym celu wystarczy odwiedzić strony takie jak https://receptomat.pl/.
Warto pamiętać, że nie zawsze podwyższony poziom smutku wiąże się z depresją. Sytuacje, które wywołują niepokój czy złe samopoczucie, mogą dotykać nas niemal każdego dnia. Porażka w pracy, kłótnia z kimś bliskim czy inne, często losowe niepowodzenie – tego rodzaju zdarzenia w naturalny sposób powodują, że czujemy się źle. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez długi czas, a szczególnie w sytuacji, w której nie możemy znaleźć konkretnego powodu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z depresją. Nie jest to jednak jedyna forma tej choroby – diagnozuje się ją także wtedy, gdy tego typu epizody są krótsze, jednak pojawiają się często i cyklicznie. Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek problemy na tym polu, należy zasięgnąć porady specjalisty.
Symptomy, które wywołuje depresja, mogą mieć zabarwienie psychiczne bądź związane bezpośrednio z naszym ciałem. Głównym objawem depresji jest obniżony nastrój oraz kumulowanie się negatywnych emocji, takich jak smutek, lęk i przygnębienie. Osoby cierpiące na depresję często widzą siebie w negatywnym świetle, zaniżają własną samoocenę, a także wykazują pesymistyczne podejście do świata. Często przestają także cieszyć się z tego, co zazwyczaj przynosiło im radość.
Objawy fizyczne, często zwane także somatycznymi symptomami depresji, obejmują m.in. zaburzenie rytmu dobowego, a w szczególności problemy z zasypianiem, długotrwałe zmęczenie i osłabienie. Ponadto osoby cierpiące na depresję często skarżą się na utratę apetytu czy mniejsze libido. Najbardziej skrajnym objawem jest jednak pojawienie się myśli samobójczych, które w najgorszych przypadkach mogą doprowadzić chorego do podjęcia tego drastycznego kroku. Warto zatem zacząć walkę z chorobą jak najszybciej, a także szerzyć świadomość na jej temat.
Fot.: Louis Galvez/unsplash.com