Malowanie płytek to sprytny sposób na szybką i niskobudżetową metamorfozę wnętrza bez zbędnego wysiłku i remontowych przejść. Jak pomalować płytki, nie mając wcześniejszego doświadczenia?
Decydując się na odświeżenie ścian i podłóg wyłożonych kafelkami za pomocą farby dedykowanej do tego typu zadań, zapłacimy za metamorfozę pomieszczenia kilkaset, zamiast kilku tysięcy złotych (puszka farby znanego producenta o poj. 0,75 ml kosztuje około 100 zł). Pamiętajmy, że zwykła farba nie będzie trzymała się powierzchni wyłożonej płytkami ceramicznymi, gresowymi czy gipsowymi, musi być to specjalny produkt do ceramiki, dostosowany do specyficznych warunków panujących w łazience, kuchni czy innych pomieszczeniach docelowych. Do malowania płytek można wykorzystać farbę:
>> Zobacz też: TAPETOWANIE. JAK SAMODZIELNIE POŁOŻYĆ TAPETĘ?
Dobra farba do płytek cechuje się doskonałą przyczepnością do śliskich, nieporowatych powierzchni (nie może spływać, łuszczyć się ani odwarstwiać). Tworzy gładką, zwartą i wytrzymałą powłokę malarską. Warto mieć świadomość, że inna farba sprawdzi się do malowania płytek podłogowych, a inna do ściennych, gdyż powierzchnie te są użytkowane z różną intensywnością i narażone na inne uszkodzenia.
Od czego zacząć malowanie kafelków? Najpierw należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, wynieść wszystkie sprzęty i meble, które mogłyby utrudniać prace remontowe, oraz zabezpieczyć miejsca styku płytek ze ścianą/podłogą.
Następny krok to staranne odtłuszczenie płytek – to bardzo ważny etap, od którego w dużej mierze zależy efekt finalny (farba będzie perfekcyjnie przylegać tylko do dokładnie oczyszczonych powierzchni). Musimy usunąć wszelkie tłuste plamy, osady, zacieki, ślady pleśni. Czego użyć? Wystarczy gąbka lub bawełniana ściereczka, środek do czyszczenia płytek i preparat pleśniobójczy. Kolejny krok to uzupełnienie ubytków, rys, pęknięć, wykruszonych fug. Wystarczy pokryć miejsca z niedoskonałościami dedykowaną do tego typu zadań masą do naprawy płytek o właściwościach wodoodpornych.
Przed aplikacją farbę należy dokładnie wymieszać np. wiertarką z mieszadłem. Do malowania możemy użyć pędzli i wałków (najlepiej sprawdzają się gąbkowe). Niektóre farby nanosi się również metodą natryskową, ale ta wymaga już sporej wprawy i nie jest rekomendowana dla osób początkujących. Część producentów zaleca pokrycie płytek jedną warstwą gruntu do podłoży ceramicznych (szczególnie w kuchni i łazience). Warto wiedzieć, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 24–28℃, a wilgotność 80% (ma to wpływ na szybkość schnięcia powłoki malarskiej).
Podczas malowania kafelków należy posuwać się z góry na dół – centymetr po centymetrze. Aby precyzyjnie pokryć farbą fugi, warto wspomagać się małym pędzlem, który bez problemu dotrze do trudno dostępnych zakamarków. Po około 20–30 minutach od zakończenia prac możemy zerwać taśmy malarskie. Jeśli zrobimy to po kilku godzinach, gdy farba całkowicie wyschnie, usunięcie taśm może być problematyczne (istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki malarskiej).
Ważna uwaga! Jeśli uznamy, że jedna warstwa farby jest niewystarczająca, musimy zachować przerwę pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw i pozostawić powłokę do wyschnięcia na 12–48 godzin (w zależności od tego, co zaleca producent farby).
Pamiętajmy, że ściany i podłogi pomalowane farbą do płytek powinny nie tylko prezentować się estetycznie, ale też być odporne na uszkodzenia, szorowanie, plamy, odbarwienia i działanie środków chemicznych. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom odświeżone pomieszczenia zyskają na atrakcyjności, będą łatwe do utrzymania w czystości i bez problemu zniosą kontakt z różnymi detergentami.