Olejowanie tarasu krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Olejowanie tarasu krok po kroku

Sezon wakacyjny zaraz się zacznie, a wraz z nim przesiadywanie na tarasie. Warto zadbać o niego zawczasu. Dziś podpowiadamy, jak olejować i dbać o zaolejowany taras.

Po co olejuje się taras?

Przede wszystkim żeby zabezpieczyć go przed promieniami słonecznymi, brudem czy wilgocią. Naturalne deski, aby służyły przez lata, muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. 

Olejowanie desek powinno się wykonać zaraz po ukończeniu tarasu. Im szybciej zabezpieczymy drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, tym lepiej. Pamiętaj, że deski tarasowe należy olejować kilka razy. Po każdej zimie to wręcz obowiązek! Częstotliwość tego procesu zależy także od tego, jak bardzo taras jest wystawiony na działanie słońca czy wilgoci oraz po prostu tego, jak wyglądają deski – jeśli widać na nich ścieranie się preparatu, należy olejowanie niezwłocznie powtórzyć.

Czy pogoda ma wpływ na powodzenie olejowania?

Aby olejowanie tarasu zakończyło się sukcesem, należy przeprowadzać je w bezdeszczową pogodę. Pamiętaj, że drewniane deski na kilka dni przed olejowaniem muszą być zupełnie suche a po przeprowadzonym olejowaniu muszą mieć szansę wyschnąć. Preparaty najlepiej będą pracować z drewnem, jeśli temperatura powietrza nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jaki olej wybrać?

Mnogość kolorów i rodzajów preparatów do olejowania tarasu wpływa na trudność wyboru jednego konkretnego. Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest to, czy wypatrzony przez Ciebie olej nadaje się do malowania drewna na zewnątrz. Tylko olej z taką specyfikacją sprawdzi się na tarasie.

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest to, jaki rodzaj drewna został wykorzystany na tarasie. Na rynku dostępne są bowiem oleje dedykowane do konkretnych rodzajów drewna, z którego powstał nasz taras. Olej taki może być przeznaczony np. jedynie do podłóg z drewna egzotycznego czy iglastego.

Czego będziesz potrzebować do olejowania tarasu:

  • myjka ciśnieniowa lub szczotka do podłogi na długim kiju,
  • płyn do czyszczenia drewna tarasowego,
  • szeroki, płaski pędzel,
  • miękka, najlepiej bawełniana szmatka.

Czyszczenie

Przed przystąpieniem do olejowania należy deski tarasowe dokładnie oczyścić. Warto w tym celu zmatowić nieco drewno papierem ściernym. Czynność ta będzie bardzo ważna nie tylko przy surowych deskach, ale także tych, które były już pokrywane olejem. Szlifowanie papierem ściernym pomoże usunąć wszystkie mazaje, odpryski i inne nierówności. 

Tak przetarte drewno należy teraz umyć – najlepiej myjką ciśnieniową i płynem do czyszczenia tarasu. Dobrze sprawdzi się także szczotka na długim kiju i szare mydło w płynie. Pamiętaj, że do olejowania nadają się jedynie zupełnie suche deski – po czyszczeniu tarasu najlepiej więc odczekać około 12 godzin do całkowitego wyschnięcia drewna. 

Impregnowanie drewna przed olejowaniem

Posiadacze tarasów wykonanych z drewna modrzewiowego czy sosnowego po wykonaniu wyżej opisanych czynności powinni zaopatrzyć się w impregnat do drewna i przed olejowaniem dodatkowo zabezpieczyć nim taras. To pomoże powstrzymać rozwój pleśni oraz zabezpieczy deski przed promieniami UV.

Olejowanie

Kiedy deski tarasowe zostały oczyszczone i opcjonalnie zaimpregnowane, można przystąpić do olejowania. Pamiętaj, aby preparat rozprowadzać wzdłuż usłojenia desek płaskim, szerokim pędzlem. Najlepiej olejować od jednej strony tarasu do drugiej, w kierunku na przykład trawnika. Po świeżo pomalowanych deskach nie wolno chodzić, pamiętaj o tym, rozplanowując malowanie. Świeżo pomalowany taras nie może zostać także niczym przykryty – musi wyschnąć na świeżym powietrzu.

Po kilku minutach nadmiar preparatu do olejowania należy wytrzeć suchą bawełnianą szmatką. Potem można nałożyć kolejną warstwę (oczywiście wszystko zależy od tego, co jest napisane na opakowaniu produktu oraz co zaleca producent). Teraz wystarczy odczekać około 48 godzin i można korzystać z tarasu! 

Uwaga! Odczekaj jeszcze co najmniej dwa dni z ustawianiem na nim mebli – olej musi mieć czas, aby stwardnieć, w przeciwnym wypadku kolor może w niektórych miejscach wyjść nierówny.

Zdj. główne: Cameron Smith/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*