Wybór projektu domu. Jakich błędów unikać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wybór projektu domu. Jakich błędów unikać?

Wiele osób, które podejmują decyzję o budowie domu, decyduje się na kupno gotowego projektu. Warto jednak dokładnie to przemyśleć i uniknąć podstawowych błędów.

Budowa domu to ogromny wydatek i ważna decyzja. Każdy inwestor chciałby, by inwestycja była spełnieniem marzeń. Dlatego powinna być dopasowana do potrzeb osób, które będą tam mieszkać. Jak wiadomo, dużą rolę odgrywają koszty. Wiele osób szuka więc możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Jedną z nich jest kupno gotowego projektu domu zamiast skorzystanie z usług architekta. W tym przypadku w portfelu może zostać nawet kilka tysięcy złotych. Wybierając projekt, trzeba się jednak dobrze zastanowić, by później nie żałować.

Weź pod uwagę działkę, na której będzie budowany dom

Błędem jest wybieranie z katalogu projektu domu, nie uwzględniając działki. Może się bowiem okazać, że nieruchomość nie będzie mogła na niej stanąć, np. dlatego, że jest za duża. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązują przepisy dotyczące odległości, które należy zachować między domem a granicami działki. Nierozważne kupienie projektu bez uwzględnienia działki może skończyć się tym, że trzeba będzie płacić za przeróbki lub co gorsza – kupić inny projekt. Wówczas zamiast oszczędności, narazimy się na dość spore wydatki.

Pamiętaj, że dom ma być funkcjonalny

Bardzo nowoczesne projekty często zapierają dech w piersiach. Niestety, gdy bliżej przyjrzeć się tym projektom, układowi pomieszczeń, ich wielkości itp. to może się okazać, że trudno będzie w nim wygodnie mieszkać. Piękne duże okna? Świetny pomysł, ale jeśli mamy ładny widok, bo jeśli wychodzą na drogę czy podwórko sąsiada, mogą okazać się sporym rozczarowaniem.

Nie kieruj się kosztami budowy zawartymi w gotowych projektach

Na stronach internetowych z gotowymi projektami często są sugerowane koszty budowy nieruchomości. Niestety, często nijak mają się do aktualnych cen. Wtedy może okazać się, że nie stać nas na jej wybudowanie. Warto pamiętać, że podane ceny, jeśli już się zgadzają, to zazwyczaj dotyczą samego stanu surowego, bez robocizny i instalacji. Takie ceny mogą się przydać, by orientacyjnie wiedzieć, czy za wybudowanie takiego domu zapłacimy mniej, czy więcej. Z ostatecznymi kosztami mają jednak raczej niewiele wspólnego.

Warto wcześniej wypisać swoje oczekiwania odnośnie projektu

Dobrze jest stworzyć listę, na której znajdą się najważniejsze kwestie dotyczące np. ilości sypialni, łazienek itp. Oglądając wizualizację, często można skusić się na projekt, który nie spełni tych wymagań, co później może być kłopotliwe – np. brak pralni, garderoby czy jedna łazienka na pięcioosobową rodzinę. Warto zwracać uwagę nie tylko na przykładowe wizualizacje, ale też na plan i wymiary pomieszczeń. Dobrze jest wymierzyć je dokładnie, aby orientacyjnie móc je sobie wyobrazić i stwierdzić, czy ich wielkość będzie wystarczająca na ustawienie np. komody, biurka, szafy itp.

Zdj. główne: picjumbo_com/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*