Kalarepa w ogrodzie – wskazówki dla początkujących ogrodników

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kalarepa w ogrodzie – wskazówki dla początkujących ogrodników

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kalarepa to warzywo cenione zarówno ze względu na walory smakowe, jak i zawartość składników  odżywczych. Choć warzywo to można kupić w większości sklepów spożywczych, zdecydowanie bezpieczniej jest spożywać kalarepę samodzielnie wyhodowaną. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się posadzić nasiona kalarepy w ogrodzie warzywnym?

Co warto wiedzieć na temat kalarepy?

Kalarepa to dwuletnie warzywo będące odmianą kapusty warzywnej. W Polsce jest ona pospolitą rośliną uprawną. Roślina posiada silnie skróconą, zgrubiałą, mięsistą łodygę, która zazwyczaj przybiera kulisty kształt. Spotykamy kalarepy zielone i fioletowe. Liście kalarepy osadzone są na długich ogonkach. Mogą mieć one różną wielkość i kształt. Korzeń rośliny jest słabo rozwinięty. Kalarepa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni – można spożywać ją na surowo, a także poddawać obróbce termicznej.

Jakie wartości odżywcze posiada kalarepa?

Świeża kalarepa zawiera spore ilości witaminy C. W jej składzie znajdziemy również kompleks witamin z grupy B (są one niezbędne między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego), witaminy A i K. Warzywo zawiera takie minerały jak potas, żelazo czy wapń.

Kalarepa to źródło błonnika i karotenoidów. Zdecydowanie najbardziej zasobne w składniki pokarmowe jest warzywo świeże.

Jak kalarepa wpływa na nasze zdrowie?

Regularne spożywanie kalarepy może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warzywo to jest wprost stworzone dla osób odchudzających się, gdyż jest niskokaloryczne i zawiera błonnik zapewniający nam uczucie sytości. Dzięki zawartości karotenoidów, witaminy C i witaminy A warzywo to ma korzystny wpływ na wzrok. Może zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak kurza ślepota czy zwyrodnienie plamki żółtej.

W kalarepie znajdziemy żelazo, które może zapobiegać anemii. Związki zawarte w roślinie wspierają ludzki układ immunologiczny i mogą przeciwdziałać chorobom nowotworowym.

Kalarepa w dużej mierze składa się z wody dlatego latem może pomóc w nawodnieniu organizmu.

Uprawa kalarepy dla początkujących

Nasiona kalarepy to dobry wybór jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i zależy nam na znalezieniu warzywa, które będzie nieskomplikowane w uprawie. Pamiętajmy, żeby w żadnym wypadku nie sadzić kalarepy na stanowiskach, gdzie w ubiegłych sezonach rosły inne rośliny wchodzące w skład rodziny kapustowatych. W przeciwnym wypadku będzie ona narażona na choroby i szkodniki atakujące tę grupę roślin.

Idealne stanowisko dla kalarepy jest słoneczne, choć sama roślina nie ma wielkich wymagań cieplnych. Najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 18 stopni Celsjusza. Postarajmy się posadzić kalarepę w podłożu żyznym, próchnicznym, przepuszczalnym, o pH pomiędzy 6 a 7. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest słabszej jakości, przed posadzeniem kalarepy dobrze jest wymieszać ją z obornikiem.

Nasiona kalarepy wysadza się zazwyczaj do pojemników pod koniec lutego, a do gruntu przesadza pod koniec marca (do gruntu przesadzamy tylko najbardziej dorodne rośliny, które wykształciły już od 4 do 5 liści).

Sadząc nasiona kalarepy musimy uwzględnić, że roślina będzie się intensywnie rozrastać. Z tego względu ważne jest zachowanie co najmniej 15-centymetrowego odstępu pomiędzy sadzonkami. Jeżeli posadzimy rośliny zbyt blisko siebie, mogą się odkształcać.

Kalarepy potrzebują regularnego podlewania, odchwaszczania (chwasty stanowią zagrożenie w początkowej fazie rozwoju rośliny), nawożenia (najlepiej jest wykorzystywać nawozy organiczne), a także spulchniania gleby.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*