Klasyczny salon – sprawdzone pomysły na aranżację

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Klasyczny salon – sprawdzone pomysły na aranżację

Artykuł sponsorowany

Styl klasyczny jest jednym z najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych sposobów na aranżację wnętrza. Ta estetyka kojarzy się z harmonią, ładem, porządkiem i dobrym gustem. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla miłośników piękna, jak i osób lubiących proste, spójne wnętrza. Aranżując salon w stylu klasycznym z pewnością będziesz mógł poczuć się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Podstawowa zasada aranżacji wnętrz w stylu klasycznym

Nie ma nic bardziej ponadczasowego niż symetria. To właśnie ona króluje we wnętrzach klasycznych – zarówno, jeśli weźmiesz pod uwagę całość aranżacji, jak i jej pojedyncze elementy. I chociaż styl klasyczny nie nawiązuje bezpośrednio do żadnej epoki (równie dobrze możesz inspirować się antykiem, renesansem i oświeceniem!), to o zasadzie symetrii z pewnością nie powinieneś zapominać. Równoległe linie, lustrzane odbicia i równowaga w doborze dodatków pozwolą Ci stworzyć naprawdę harmonijne i symetryczne wnętrze. W klasycznym salonie mogą znaleźć swoje miejsce na przykład eleganckie komody z pozłacanymi gałkami, warto jednak ustawić dwa takie same egzemplarze mebla naprzeciwko lub obok siebie albo zadbać, by środek komody znalazł się na linii, która dzieli pokój na dwie symetryczne połowy. Czy idealna symetria klasycznego salonu może zostać zaburzona? Tak. Niemal niemożliwe jest zaaranżowanie jakiegokolwiek pomieszczenia tak, by jego dwie strony były swoimi idealnymi lustrzanymi odbiciami (wpływają na to chociażby okna i drzwi, obrazy czy przedmioty, których nie jesteś w stanie lub nie chcesz dublować). Ważne jednak, by ogólne wrażenie i wielkogabarytowe meble, chociażby meblościanki czy stoły, były ustawione mniej więcej na linii podziału. 

Jakość i umiar wyznacznikami stylu klasycznego

Urządzając salon w stylu klasycznym, warto pamiętać o wszechobecnej harmonii. Ponadczasowość i uniwersalizm tej estetyki pozwolą Ci na naprawdę wiele – możesz wprowadzić do swoich wnętrz nawiązania do epoki wiktoriańskiej tuż obok elementów nowoczesnych. Warto jednak pamiętać, że wszystkie meble i dekoracje w pomieszczeniu powinny być spójne, a przesadny przepych całkowicie zaburzy efekt. Ważna jest również wysoka jakość mebli i ozdób (która naturalnie kojarzy się z trwałością i ponadczasowością), a także odpowiednio dobrana paleta kolorystyczna. Wnętrza w stylu klasycznym powinny być przestronne i stonowane. W optycznym powiększeniu przestrzeni pomogą Ci więc szafy z lustrem i lustra na ścianach, a także jasne barwy, takie jak beże, brązy, biele i szarości. Oczywiście, dekoracje, obicia mebli czy dywany mogą dodawać nieco bardziej intensywne tony do pomieszczenia – popularne są na przykład turkusy i zielenie. Jeśli natomiast chodzi o materiały, warto postawić na jakość, na przykład szlachetne gatunki drewna w naturalnym kolorze, kamienie i skórę. 

Istotne szczegóły

Klasyka przez kolejne wieki zgromadziła motywy i wzory, które nieodłącznie się z nią kojarzą. Nie musisz stosować ich w swojej aranżacji, ale są one świetną inspiracją dla osób, które wybrały uniwersalizm i symetryczne piękno jako motyw przewodni wystroju swojego salonu. Popularnym rozwiązaniem jest wprowadzanie do klasycznych wnętrz mebli odziedziczonych po dziadkach czy pradziadkach albo kupionych w sklepach z antykami. Takie unikaty, odpowiednio odnowione, mogą stanowić prawdziwe perły w klasycznym salonie. Delikatne wzorki na ścianach lub ozdobionych rozetami albo gzymsami sufit również doskonale wpasowują się w tę estetykę. Przyjemnym dla oka szczegółem, który na pewno podkreśli harmonię we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym będą również stylizowane nóżki mebli, gałki szuflad czy klamki. Te drobiazgi mogą całkowicie zmienić odbiór całego pomieszczenia, więc nie zapomnij o nich, projektując aranżację!

Fot.: Sidekix Media/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*