Oryginalny, kolorowy dom, czyli jak w praktyce wykorzystać sztukę tworzenia decoupage

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Oryginalny, kolorowy dom, czyli jak w praktyce wykorzystać sztukę tworzenia decoupage

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kolorowy, wesoły dom lub mieszkanie, utrzymane stylu epoki Jane Austen wcale nie musi kosztować majątku. Wystarczą serwetki lub papier ryżowy z ulubionymi motywami, klej i oczywiście ozdabiany przedmiot: od drewnianej deseczki, nieużywanego słoika lub małego pudełeczka, poprzez osłonki na doniczki, zegary lub ramy obrazów, po meble: krzesła, komody, szafy lub drzwi. W zależności od wielkości i stopnia trudności ozdabianego elementu trzeba zarezerwować sobie nieco czasu. Im więcej – tym dłuższa przyjemność i zabawa.

Drobne przedmioty, które upiększą mieszkanie

Duszę i charakter domu tworzą szczegóły. Konewka na parapecie okna w przedpokoju, wazonik z suszonym bukietem kwiatów na komodzie, pudełko na drobiazgi czy oryginalne osłony na doniczki. Wykonane techniką decoupage ożywią każde, nawet najbardziej ponure pomieszczenie, wprowadzając delikatny, romantyczny akcent. Profesjonalne przedmioty do ozdabiania, papiery i kleje można nabyć w sklepach plastycznych. Posiadający w swojej ofercie materiały do decoupage sklep zapewnia zazwyczaj szeroki wybór wzorów, z których każdy artysta znajdzie ten najlepiej pasujący. Przykładowo na https://zielonekoty.pl/ można wybierać spośród ponad 500 deseni i rysunków na papierze ryżowym oraz z niemalże 600 wzorów serwetek. Wśród przedmiotów – baz do ozdabiania znajdują się styropianowe bombki, jajka, tematyczne wykroje z drewna, ale również inne, mniej oczywiste przedmioty: ozdobne budowle, szkatułki, breloczki, a nawet skrzypce. Podczas zakupów nie wolno zapomnieć również o preparatach wykańczających i utrwalających powierzchnię: werniksach, lakierach i woskach, zapewniających trwałość powierzchni i jej piękny wygląd przez wiele lat.

Upiększanie z rozmachem, czyli czy można ozdabiać meble

Dzięki metodzie decoupage zniszczone i zużyte przedmioty mogą otrzymać drugie, piękniejsze życie. Technika ta fantastycznie nadaje się do ozdabiania drewnianych, starych mebli: komód, krzeseł, kwietników. Drewniana skrzynka po owocach, paleta czy poobdzierana rama obrazu, przeznaczona do wyrzucenia nie tylko wpisuje się w ekologiczny trend, ale może stać się przydatnym lub ozdobnym, tanim elementem wyposażenia. Urządzając pokój w stylu vintage, warto wykorzystać również stare drzwi lub ramy okien: pomalowane i pokryte w całości, lub z niewielkimi akcentami decoupage uzupełnią wystrój, zamiast – jak to ma miejsce w wielu sytuacjach – szpecić białą, jednolitą płaszczyzną.

Technikę decoupage można wykorzystać praktycznie do wszystkiego. Chociaż ze względu na rozmycia i delikatne akcenty kojarzona jest najczęściej ze stylem retro, można zastosować ją również przy bardziej śmiałych, nowoczesnych formach, a także przy tworzeniu ozdób świątecznych lub okolicznościowych.

Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*