Oszustwa w sieci – czego się wystrzegać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Oszustwa w sieci – czego się wystrzegać?

Obecnie do okradzenia drugiej osoby nie potrzeba siły lub groźby – wystarczy dostęp do internetu. Oszustwa w sieci to coraz większy problem, bo przestępcy internetowi są coraz bardziej wyspecjalizowani w swoim haniebnym rzemiośle. Cyberprzestępstwa to obecnie pishing i kilka innych sposobów na zagarnięcie cudzych danych i pieniędzy. Jak je rozpoznać i nie dać się oszukać? Podpowiadamy.

Wzrost ilości przestępstw internetowych w czasie pandemii

Wzrost liczby przestępstw w sieci, coraz bardziej popularnych i bez tego, okazuje się być jednym z efektów obecnej pandemii. Przestępczość tego typu jest nie tylko coraz bardziej powszechna, ale też bardziej wyspecjalizowana i przemyślana. Nowe rodzaje zabezpieczeń i uświadamianie społeczeństwa o czyhających zagrożeniach spotykają się ze znajdowaniem coraz to nowych sposobów dokonywania oszustw i wyłudzeń. Szacuje się, że rocznie za pośrednictwem sieci internetowej oszukiwanych jest nawet pół miliarda użytkowników na całym świecie. 

meżczyzna robi przelew przez Internet
Photo by freepik from Freepik.com

Czym jest cyberprzestępczość?

Definicja cyberprzestępczości sprowadza się do tych rodzajów przestępstw, które odbywają się za pośrednictwem komputerów lub urządzeń elektronicznych. Działania przestępcze mogą być dokonywane w celu wyłudzenia pieniędzy, kradzieży haseł, wykradania plików z cudzego komputera, śledzenia poczynań innej osoby lub podsłuchiwania jej. 

Rodzaje przestępstw w sieci

Obecnie możemy się spotkać z bardzo różnymi rodzajami przestępstw uznawanych za cyberprzestępczość. Najbardziej popularnymi są:

  • phishing – ten rodzaj oszustwa polega na podszywaniu się pod inną osobę albo instytucję tylko po to, żeby wyłudzić poufne informacje. Poza internetem oszustwa tego rodzaju są stosowane w telefonicznych metodach „na wnuczka” lub „na policjanta”, których ofiarami regularnie padają seniorzy. Oczywiście elektroniczne przestępstwa są dokonywane w coraz bardziej wysublimowany sposób. Używa się do tego programów szkodliwych dla komputera użytkownika, które pomagają wykraść wrażliwe dane. Cyberprzestępcy korzystają też często z błędów użytkownika, który np. w pośpiechu nie jest w stanie odróżnić strony swojego banku od bardzo podobnej do niej, którą podeślą mu przestępcy;
  • skimming – nie jest stricte przestępstwem dokonywanym za pośrednictwem sieci, ale również stanowi duże zagrożenie związane z rozwojem nowoczesnych technologii elektronicznych. Chodzi o kopiowanie przez przestępców kodu zawartego na karcie kredytowej czy bankomatowej i wgrywaniu go na duplikat. Dzięki temu przestępcy uzyskują dostęp do środków na koncie okradanej osoby;
  • malware – określeniem tym obdarza się typ szkodliwego oprogramowania. Infekuje się nim komputer lub urządzenie przenośne po to, żeby zyskać do niego dostęp bez wiedzy użytkownika. Stanowi wstęp do wielu innych przestępstw;
  • kradzież tożsamości – podawanie się za kogoś przy wykorzystaniu jego danych lub wizerunku;
  • piractwo komputerowe – kradzieży własności intelektualnej można także dokonywać za pośrednictwem sieci;
  • stalking – uporczywe śledzenie i nękanie drugiej osoby.

Jak nie dać się oszukać przez internet?

Wiele spośród przestępstw internetowych najprościej jest zwalczać dzięki własnej przezorności. Podstawą jest kompleksowa i aktualizowana na bieżąco ochrona antywirusowa naszego komputera. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na wszelkie strony, które wymagają od nas podania danych wrażliwych lub, w szczególności, przesłania własnych pieniędzy pod jakimś pozorem. W podejrzane linki nie należy klikać, w szczególny sposób należy dbać o ochronę poczty e-mail. 

Jeśli mamy mocne przypuszczenia, że próbowano nas zaatakować z wykorzystaniem sieci, powinniśmy to zgłosić na policję. Chodzi też o to, żeby łupem złodziei nie padły osoby, które mają mniej czujności od nas. Należy wreszcie stale uświadamiać innych użytkowników globalnej sieci o metodach wykorzystywanych przez cyberprzestępców. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*