Komputer i internet dla seniora. Jaki wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Komputer i internet dla seniora. Jaki wybrać?

Nikogo już nie dziwi widok seniora z laptopem czy ze smartfonem. Osoby starsze coraz chętniej zaznajamiają się z technologicznymi nowinkami i korzystają z nich w codziennym życiu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać komputer i internet dla seniora, sprawdź nasz poradnik!

Trudno wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez komputerów, smartfonów i dostępu do internetu. W obecnych czasach coraz więcej czasu spędzamy w sieci, robiąc zakupy, szukając interesujących nas usług czy nawiązując przyjaźnie. Nic zatem dziwnego, że nawet seniorzy przekonali się do korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Komputery i internet mogą pomóc im w codziennym funkcjonowaniu, gdyż umożliwiają zamawianie wizyt lekarskich, poszukiwanie informacji i utrzymywanie kontaktu z najbliższymi. Aby jednak senior mógł wygodnie korzystać ze swojego sprzętu, najpierw trzeba go odpowiednio dobrać.

Laptop dla seniora

Laptopy z reguły są o wiele lżejsze niż typowe komputery PC. Są też mobilne, więc można je przenosić i wszędzie zabierać, co przydaje się szczególnie podczas podróży. Senior usiądzie z nim i przy stole, i w fotelu, i w łóżku. Laptopy nie wymagają osobnego podłączania klawiatury czy głośników, liczba kabli jest ograniczona, co pozwala zachować porządek. Zaletą laptopów są również wbudowane kamerki internetowe. Osoby starsze chętnie korzystają z komunikatorów wideo, zwłaszcza gdy ich bliscy daleko mieszkają.

Obsługa laptopa jest intuicyjna, do jego włączania i wyłączania nie trzeba się schylać. Płaska klawiatura jest wygodna i ergonomiczna. Plusem laptopów jest także to, że nie muszą być ciągle podłączone do prądu. W przypadku jego braku sprzęt będzie działał tak długo, dopóki nie rozładuje się bateria. Z kolei wadą laptopów może być mniejszy ekran w porównaniu z komputerami PC, choć rozwiązaniem jest po prostu kupienie większego modelu. Do jego użytkowania warto też kupić podstawkę, aby nie musieć się do niego lekko pochylać, co męczy szyję i wzrok.

PhotoMIX-Company/pixabay.com

A może komputer?

W cenie przeciętnego laptopa można dostać trochę lepszy komputer PC wyposażony w duży, czytelny ekran. W jego przypadku konieczne jest podłączenie głośników i urządzeń peryferyjnych. Poza tym komputery PC nie są mobilne, więc nie można ich przenosić, ale sprawdzą się, jeśli senior będzie chciał urządzić sobie domowe biuro w jednym miejscu, z wygodnym biurkiem i ergonomicznym krzesłem obrotowym z podłokietnikami.

Warto też zauważyć, że na kursach obsługi komputerów dla osób starszych, które organizuje się na przykład w bibliotekach, najczęściej korzysta się z komputerów stacjonarnych, przez co seniorom może być później łatwiej korzystać z tego sprzętu.

Wybór pomiędzy laptopem a komputerem PC powinniśmy dostosować do indywidualnych potrzeb seniora. To od jego preferencji, ale też trybu życia, mobilności, a nawet stanu zdrowia będzie zależeć, który sprzęt lepiej się sprawdzi.

Internet dla seniora

Poza komputerem PC bądź laptopem niezbędny jest także dostęp do sieci. Internet dla seniora powinien być szybki, bo wolne łącze utrudnia wszelkie działania online. Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie korzystnego pakietu usług obejmującego internet, telewizję i telefon. Niektórzy operatorzy mają nawet specjalne oferty dla seniorów, na przykład Netia, które zapewniają usługę „Bezpieczny internet”.

Zdj. główne: Nathan Anderson/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*