W sezonie letnim prawdziwym utrapieniem są komary. W jaki sposób można się ich bezpiecznie pozbyć z domu? Jakie są skuteczne sposoby na ich zwalczanie?
Komary najczęściej pojawiają się, gdy jest ciepło i wilgotno. Są to idealne warunki do rozmnażania się tych owadów. Atakują tylko samice komarów. Na całym świecie obecnie jest około 350 gatunków tych owadów. W Polsce dominuje komar brzęczący „Culex Pipiens”, który nie przenosi chorób zakaźnych.
Te nieznośne owady wyczuwają swoją ofiarę po zapachu. Składnikiem ludzkiego potu jest m.in. amoniak i kwas mlekowy. Są wyczuwane przez komary. Te niewielkie owady mają również termodetekcje, czyli na ich ukąszenia narażone są bardziej dzieci, kobiety w czasie owulacji i młodzi mężczyźni.
Aby zmniejszyć przyciąganie do siebie komarów, należy w upalne dni brać prysznic, używając bezzapachowych kosmetyków. W upalne dni warto zrezygnować z noszenia ciemnych ubrań, które kiepsko odbiją promienie słoneczne oraz nadmiernego wysiłku w godzinach największej aktywności komarów, czyli rano i wieczorem.
Zanim rozpoczniesz walkę z komarami, należy najpierw wypróbować domowe sposoby na te owady. Są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Istnieje kilka domowych metod zwalczania komarów.
Komary są bardzo wrażliwe na zapachy. Dlatego warto stosować w domu rośliny, którego zapachu nie lubią te owady:
Domowy spray do ciała wykonany na bazie olejków eterycznych jest ekologicznym sposobem na komary. Nie lubią olejku o zapachu cytrynowym, goździkowym, migdałowym, cynamonowym, eukaliptusowym, sosnowym, waniliowym czy kokosowym. W walce z tymi owadami bardzo skuteczna jest kamfora, olejek herbaciany, anyżowy i z kwiatu pomarańczy.
Aby wykonać taki domowy spray, wystarczy do butelki z atomizerem wlać szklankę wódki oraz 20 ml wybranego olejku. Następnie wymieszać. Przed użyciem warto sprawdzić, czy spray nie uczula poprzez spryskanie za uchem.
Intensywny zapach cebuli i octu skutecznie odstrasza komary. Wystarczy tylko plasterki cebuli położyć na parapecie lub położyć gąbkę nasączoną octem obok łóżka. Najlepszy do odstraszania komarów jest ocet z liści orzecha.
Terpentyna jest bezbarwną cieczą o bardzo intensywnym zapachu. Na komary działa usypiająco. Środek ten przydaje się do zwalczania większej liczby komarów na raz. Wystarczy tylko słoiczek z tym płynem pozostawić na ok. 20 min w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Później wystarczy zamieść komary i wywietrzyć pomieszczenie.
Komary wabi ludzki pot. Dlatego warto używać bezzapachowych kosmetyków. Te pięknie pachnące produkty do kąpieli przyciągają komary. W lecie warto zrezygnować z kwiatowych perfum oraz środków piorących.
Bardzo prostym i tanim sposobem na walkę z komarami są moskitiery. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli lubisz spać przy otwartym oknie. Wykonane są najczęściej z cienkiego materiału. Nie zaburzają estetyki okna. Jeśli moskitiera będzie właściwie zamontowana, to żaden owad już nie wleci do domu. Gdy w mieszkaniu masz balkon, to świetnym rozwiązaniem będzie moskitiera balkonowa. W sklepach dostępne są moskitiery z zawiasami lub siatki. Efektownym rozwiązaniem jest moskitiera na łóżko.
W sklepach, drogeriach i aptekach jest duży wybór różnych środków na komary. Można wybierać wśród aerozoli, sprayów, płynów, świec zapachowych, lamp, elektronicznych odstraszaczy komarów i drewnianych kwiatów nasączonych preparatem.
Elektroniczne odstraszacze komarów mogą emitować różne dźwięki niesłyszalne dla człowieka lub zapach z płytki nasączonej substancją owadobójczą.
Skutecznie odstraszają komary plastry z mikrokapsułkami. Przed przyklejeniem plastra należy zgnieść mikrokapsułkę. Można go przykleić na meble, odzież lub obroże u zwierzęcia. Plastry są skuteczne od 6 do 8 godzin.
Chemiczne środki na komary można podzielić na kilka grup:
fumigatory – środki te od razu zabijają komary. Stosowane są w sprayach, płytkach i spiralach;
elektrofumigatory – czyli urządzenia wkładane do kontaktu. Stosuje się do nich płytki nasączone specjalnymi płynami. W niektórych urządzeniach znajduje się lampka, która zapala się, gdy urządzenie jest podłączone do prądu;lampki – swoim światłem wabią owady, które po zbliżeniu się do niego zostają porażone prądem.
Zdj. główne: Ronald Langeveld/unsplash.com