Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
To oczywiste, że zdecydowana większość osób potrafi obsłużyć komputer. Zastanawiasz się, czy trzeba o tym pisać w CV? A może używasz standardowej regułki: znajomość MS Office? Niezależnie od tego, do której grupy należysz, popełniasz błąd! W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto opisać obsługę komputera w CV. Wyjaśnimy również, w jaki sposób to zrobić, aby zyskać przewagę nad konkurentami.
Dlaczego warto opisywać znajomość programów w CV?
Na dzisiejszym rynku pracy od kandydatów oczekuje się przede wszystkim konkretnych umiejętności. Na drugi plan schodzi wykształcenie, a niekiedy nawet doświadczenie zawodowe. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, musisz wyróżnić specjalistyczne kompetencje – wśród nich jest obsługa komputera w CV.
Dlaczego to takie ważne?
- Pracodawcy oczekują umiejętności obsługi komputera – każdy kandydat powinien posiadać chociaż minimalną wiedzę w tym zakresie (np. podstawowa obsługa pakietu MS Office);
- pokazujesz, że posiadasz kompetencje twarde – to rodzaj umiejętności szczególnie pożądanych na dzisiejszym rynku pracy; specjalistyczne kompetencje są po prostu przydatne podczas wykonywania obowiązków służbowych;
- udowadniasz, jak biegły jesteś w swojej branży – np. jeśli wykonujesz zawód fotografa, możesz wskazać kilka programów, których używasz i tym samym pokazać, jak bardzo zaawansowany jesteś.
Poziomy znajomości programów
Zacznijmy od podstaw, czyli gdzie właściwie umieścić taką informację, aby pracodawca zwrócił na nią uwagę? Najczęściej w rubryce “umiejętności”, ale możesz też wydzielić osobną sekcję o nazwie “znajomość programów”. Zawsze podawaj konkretne nazwy, szczególnie jeśli dane pozycje nie są szczególnie znane. Spróbuj też oszacować, w jakim stopniu znasz program, o którym piszesz. Wybierz jeden z trzech poziomów:
- poziom podstawowy/ obsługa podstawowa/ podstawowa znajomość
- poziom średni/ znajomość na poziomie średnim;
- poziom zaawansowany/ obsługa biegła/ zaawansowana znajomość/ biegła znajomość.
Samo określenie poziomu w części branż może okazać się niewystarczające.Co więcej zrobić, aby wyróżnić się na tle innych? Możesz opisać funkcje, z których korzystasz. Przykład: Microsoft Excel – poziom zaawansowany – znajomość tabel przestawnych, tworzenie i zarządzanie makrami.
Jak opisać w CV umiejętność obsługi komputera?
Opisując programy w CV spójrz, czego wymaga pracodawca. Może się okazać, że istotna jest dla niego znajomość konkretnego programu, który zadecyduje o Twoim zatrudnieniu. Pamiętaj, aby zawsze być uczciwym. Wypisz tylko te programy, w których jesteś w stanie dokonać jakichkolwiek działań, sugerując się tym, w jakim stopniu dziś potrafisz go wykorzystać.
Kolejna istotna kwestia: nawet jeśli różne programy, które znasz, służą do tego samego – wymień je wszystkie. To pokaże, jak zaawansowany jesteś w swojej dziedzinie. Nie musisz też ograniczać się jedynie do programów ściśle związanych z Twoim stanowiskiem. Zastanów się, jaki jeszcze program może Ci pomóc w pracy.
Jakie programy wpisać do CV?
Poniżej znajdziesz listę programów, które warto wpisać do CV:
- edytory tekstu (MS Word, Libre Office Writer, OpenOffice);
- arkusze kalkulacyjne (MS Excel, OpenOffice, Calc);
- programy do pracy grupowej (Asana, Slack, Trello);
- programy graficzne (Canva, Photoshop, Ilustrator);
- programy do zarządzania treścią (WordPress, Drupal, Joomla);
- programy Google (Forms, Sheets, Documents, Slides);
- programy do tworzenia reklam (GoogleAds, FacebookAds, LinkedinAds).
Fot.: materiał prasowy Klienta.