Badania mężczyzny po 50. Jakie badania warto zrobić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Badania mężczyzny po 50. Jakie badania warto zrobić?

Świadomość potrzeby profilaktyki całe szczęście jest z roku na rok coraz większa. Dużo mówi się o raku piersi, który atakuje głównie kobiety. Jednak męskie schorzenia odstawia się na boczny tor. 

Panowie, tak samo jak panie, muszą dbać o swoje zdrowie zwłaszcza po przekroczeniu magicznej granicy 50-tki. Wraz z wiekiem zwiększa się bowiem ryzyko zachorowania na nowotwór (np. raka prostaty), podnosi się ciśnienie, a także pogarsza wzrok. Warto więc rozpisać, jakie badania i co ile powinny być wykonywane. Profilaktyka może bowiem znacząco przedłużyć średnią życia. Sprawdź, jakie badania powinien wykonywać mężczyzna po 50-tce! 

Podstawowe badania z krwi

Morfologia to najbardziej podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, a także zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości organizmu. Pobrana próbka krwi służy jako materiał badawczy, na podstawie którego ocenia się ilość krwinek czerwonych i białych, płytki krwi itd.

Morfologię po 50-tce powinni wykonywać zarówno panowie, jak i panie – i to co najmniej raz do roku. W przypadku pobierania krwi do badania warto także zlecić wykonanie OB – badania polegające na zmierzeniu tempa opadania krwinek czerwonych, które pomaga wykluczyć ryzyko anemii.

Niestety statystyki jasno mówią, że mężczyźni rzadziej niż kobiety pojawiają się na badaniach profilaktycznych. Często bowiem boją się przyznać do choroby, a objawy poważniejszych schorzeń lekceważą. Po 50-tce warto jednak zadbać o swoje zdrowie bardziej niż kiedykolwiek. 

Badania prostaty

Po 50-tym roku życia mężczyźni powinni co roku zgłaszać się na badanie antygenu PSA. Polega ono na palpacyjnej analizie gruczołu krokowego przez odbytnicę. Samo badanie niewiele różni się od profilaktycznych badań ginekologicznych, którym poddają się kobiety. 

Tak samo jak w przypadku raka szyjki macicy, po 50-tce wzrasta także ryzyko występowania nowotworu prostaty. Dzięki badaniu palpacyjnemu można ocenić kształt, spoistość, wielkość i ewentualną bolesność prostaty – dzięki temu lekarz może skierować na dokładniejsze badania, np. biopsję.

Badania jelita grubego

90% przypadków raka jelita grubego wykrywa się właśnie u pacjentów po 50-tce – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nowotwór jelita jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej. Wyleczyć go można tak naprawdę tylko wtedy, gdy został wykryty we wczesnym stadium choroby – niestety wtedy nie daje żadnych objawów. Dlatego niezwykle istotne jest robienie corocznej kolonoskopii, zwłaszcza po 50-tce – wszelkie zmiany w obrębie jelita grubego zostaną wykryte, zanim zaczną pojawiać się przerzuty.

Badania serca

O serce warto dbać całe życie. Stosować odpowiednią dietę, aby wykluczyć ryzyko miażdżycy, dbać o aktywność fizyczną i regulować ciśnienie. Jednak właśnie po 50-tce zwiększa się ryzyko powstawania chorób serca.

Dlatego co dwa lata warto sprawdzać poziom cholesterolu. Jego zbyt duża ilość może blokować przepływ krwi, a co za tym idzie – tlenu do tkanek. Co dwa lata należy także wykonywać profilaktyczne RTG, a co roku EKG. Pozwolą one sprawdzić prawidłowość pracy serca – jego rytm, siłę, a także przepływ krwi w układzie krążenia.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*