Czym objawiają się choroby pęcherza?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym objawiają się choroby pęcherza?

Artykuł sponsorowany

Zapalenie pęcherza i nietrzymanie moczu to dwie najczęstsze dolegliwości, jeśli chodzi o problemy z pęcherzem. Czym się objawiają i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy, jak ich uniknąć i co zrobić, gdy już się pojawią.

Zapalenie pęcherza

Przyczyny

Zakażenie układu moczowego to nic innego jak obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. Przyczyną pojawienia się  zapalenia układu moczowego jest najczęściej  bakteria E. coli. Zakażenie to występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn ze względu na krótką cewkę moczową oraz małą odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej.

Objawy

Typowe objawy  zapalenia pęcherza moczowego to ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu, pobolewanie w dole brzucha. Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu nie zawsze jednak świadczą o zakażeniu układu moczowego. Takie objawy mogą być wynikiem zapalenia cewki moczowej, dlatego też jeśli te objawy się pojawią, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby wykonać badania. Najczęściej w takim przypadku lekarze zlecają USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza polega na stosowaniu przez kilka dni (zwykle od 3 do 7) antybiotyku zaleconego przez lekarza na podstawie antybiogramu lub takiego, który zwykle jest skuteczny w zakażeniu wywołanym przez bakterię E. coli. W przypadku niektórych pacjentów, szczególnie kobiet, z rozpoznanym nawracającym zakażeniem układu moczowego (w przeszłości kilkakrotnie objawy zapalenia pęcherza z obecnością bakterii w posiewie moczu) możliwe jest, po uzgodnieniu takiego postępowania z lekarzem, samodzielnie rozpocząć leczenie antybiotykiem.

Nietrzymanie moczu

Przyczyny

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, definiowane jest jako niezamierzone i odbywające się wbrew naszej woli częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Problem z nietrzymaniem moczu uważany jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych, choć w pewnym stopniu dotyczy też mężczyzn. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są infekcje bakteryjne. Często jednak nietrzymanie moczu spowodowane jest także zmianami hormonalnymi takimi jak zmniejszenie poziomu estrogenu. Do innych dość częstych przyczyn nietrzymania moczu zalicz się także ciężką pracę fizyczną, która ma wpływ na stan mięśni krocza, otyłość, która obciąża cały organizm, nadużywanie środków moczopędnych oraz częste zaparcia.

Diagnostyka i leczenie

Nietrzymanie moczu samo w sobie jest uciążliwą dolegliwością, ale ma ono także szereg dodatkowych objawów, takich jak szczypanie lub ból, a nawet gorączka. Dlatego też konieczna może okazać się wizyta u lekarza.  W przypadku tej dolegliwości najczęściej w skład diagnostyki wchodzą badanie USG jamy brzusznej, posiew moczu, badania neurologiczne, badanie ginekologiczne i/lub urologiczne, cystouretroskopia. A jak wygląda leczenie. Zależy ono od typu nietrzymania moczu i od poziomu zaawansowania dolegliwości — może być zabiegowe lub farmakologiczne. W przypadku kobiet zaleca się także regularne ćwiczenie mięśni Kegla. Jeśli ten problem dotknął Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny, to zanim leczenie zakończy się pomyślnie, warto zakupić pieluchomajtki dla dorosłych, które poprawią nieco komfort życia i codziennego funkcjonowania.

Zdjęcie główne: bzndenis/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*