Fizjoterapia ortopedyczna dla seniorów. Jak szybko wrócić do formy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Fizjoterapia ortopedyczna dla seniorów. Jak szybko wrócić do formy?

Wraz z dojrzałym wiekiem pojawiają się problemy ze zdrowiem. Często ograniczają one aktywność osób starszych, przez co konieczna jest ich rehabilitacja. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą być wykonywane także w domu.

Aktywność fizyczna sprawdza się w każdym wieku. Szczególnie istotna jest jednak u osób starszych – nierozruszane stawy i mięśnie mogą bowiem kurczyć się i powodować dolegliwości bólowe. Nawet drobne ćwiczenia rehabilitacyjne, wykonywane ze specjalistą i samodzielnie, mogą poprawić jakość życia i wyeliminować ryzyko urazów i konieczności przebywania w szpitalu. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o fizjoterapii – w pigułce. 

Jak działa fizjoterapia?

Fizjoterapia ma na celu wyeliminowanie dolegliwości (takich jak np. skurcze mięśni) i bólu. W skład działań rehabilitacyjnych wchodzą zabiegi przy pomocy urządzeń emitujących światło lub prąd, a także delikatne ćwiczenia i masaże. Oprócz fizjoterapii wykonywanej z pomocą specjalisty, senior może także ćwiczyć w domu – dostaje wykaz ćwiczeń, jakie może bezpiecznie wykonywać w domowym zaciszu.

Obecnie na temat fizjoterapii na konkretne dolegliwości – np. bóle stawów albo po przebytych urazach kończyn – można odnaleźć wiele informacji, a także tutoriale na YouTube. Jeśli w Twoim otoczeniu jest senior, który nie lubi się ruszać, pokaż mu, jakie ćwiczenia powinien wykonywać – a nawet rób je razem z nim! 

Zacznijmy od początku

Skierowanie na fizjoterapię wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. To do niego warto się udać, aby nie tylko móc odbyć rehabilitację na NFZ, ale także wykonać podstawowe badania, które pomogą dokładniej określić stan seniora. Są to m.in. morfologia, EKG czy pomiar cukru. 

Warto także pamiętać, że zakres ćwiczeń w ramach rehabilitacji układany jest indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnych dolegliwości bólowych osoby starszej, jej uwarunkowań anatomicznych czy kondycji fizycznej. Im więcej godzin rehabilitacji zaleci lekarz, tym większa szansa, że część z nich trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni – zakres usług oferowanych przez NFZ jest bowiem ograniczony.

Jak ćwiczyć w domu? 

Warto pamiętać, że fizjoterapia to nie tylko masaże i ćwiczenia pod okiem specjalisty. Niektóre zadania seniorzy mogą na spokojnie wykonywać w domu – np. rozciąganie klatki piersiowej czy rozruszanie stawów skokowych. 

Jakakolwiek aktywność fizyczna pozwala jednak zniwelować ryzyko powstawania kolejnych urazów, dlatego warto zachęcać seniorów do regularnych spacerów – chociażby do pobliskiego parku czy po bułki do sklepu. Już 15 minut spaceru wolnym tempem na świeżym powietrzu może przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji.

Jak zachęcić seniora do wysiłku fizycznego?

Często seniorzy odmawiają pójścia na rehabilitację lub nie mają wystarczającej motywacji, aby wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu. 

Warto szczerze porozmawiać z osobą starszą na temat wymiernych korzyści fizjoterapii – lepsza kondycja, mniej bólu, brak konieczności wizyt w szpitalu itd. – a także starać się wspierać ją w codziennych wyzwaniach sportowych. Wyjdź na spacer razem z nią, pokaż nowe, ciekawsze ćwiczenia – po prostu zaangażuj się! Sport powinien dawać radość, a nic tak nie cieszy, jak wspólne chwile z rodziną.

Zdj. główne: Christian Bowen/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*