Przyczyny i objawy zgagi

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przyczyny i objawy zgagi

Artykuł sponsorowany

Zgaga – podstawowe informacje

Każdy choć raz to przeżył – uczucie palenia i pieczenia w przełyku po skończonym posiłku lub wypiciu soku. To właśnie zgaga. Jest to bardzo uciążliwe i nieprzyjemne schorzenie, które potrafi zepsuć nawet naprawdę miły dzień. Czym jest zgaga, co ją powoduje, jak się objawia i w jaki sposób skutecznie z nią walczyć?   

Z czego wynika zgaga?   

Zgaga jest wynikiem podrażnienia delikatnej błony śluzowej przełyku. Najczęściej spowodowana jest cofnięciem się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co określa się w medycynie jako refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks wynika z kolei z zaburzeń funkcji mięśnia nazywanego dolnym zwieraczem przełyku. Prawidłowo funkcjonujący zwieracz rozluźnia się, by umożliwić przepływ pokarmu z przełyku do żołądka, po czym szybko się kurczy, by zapobiec cofnięciu się treści żołądkowej. 

Jeśli dolny zwieracz przełyku nie kurczy się prawidłowo lub jest niewydolny, treść z żołądka może wrócić do przełyku i spowodować zgagę. Często dzieje się to przy przyjmowaniu pozycji leżącej lub schylaniu się. 

Jakie są objawy zgagi?  

Nie tylko pieczenie w przełyku to zgaga. Objawy tego schorzenia to także kwaśne odbijanie, zarzucanie treści z żołądka do przełyku, czyli regurgitacja. Dolegliwości te mogą występować także w jamie ustnej. Może występować uczucie kwasu w ustach lub nieprzyjemny, gorzki posmak. Pacjenci zgłaszają też przejściowe problemy z przełykaniem. Pozaprzełykowym objawem refluksu i zgagi są także kaszel i ból gardła.  

Objawy występują najczęściej krótko po posiłku lub wypiciu napoju. Znaczenie ma także pozycja, w jakiej spożywasz posiłki. Siedzenie na zbyt niskim krześle, fotelu lub kanapie, jedzenie w pozycji półleżącej lub schylanie się po jedzeniu sprzyjają zgadze.  

Co może powodować zgagę?  

Na występowanie zgagi szczególnie podatne są osoby chorujące na cukrzycę, nadwagę lub otyłość, prowadzący mało aktywny tryb życia oraz palacze. Prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu zwiększa także przyjmowanie leków, w tym antybiotyków, a także częsta niestrawność. Zgadze może też sprzyjać nieprawidłowe odżywianie. Duża ilość przetworzonego jedzenia oraz żywności o kwaśnym odczynie, może podrażniać błony śluzowe w przełyku, a także upośledzać funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.  

Zgaga to także częsty objaw w ciąży. Kobiety ciężarne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, często odczuwają uczucie palenia w klatce piersiowej, które czasem promieniuje nawet do gardła. 

Jak walczyć ze zgagą?  

Na rynku mnóstwo jest leków na zgagę, które działają szybko i są skuteczne. Istnieją także domowe sposoby na to, by ulżyć sobie od tego problemu. Najbardziej popularną metodą jest napicie się mleka, które łagodzi nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku i klatce piersiowej. Skuteczne jest także zjedzenie kilku migdałów, zawarte w nich substancje łagodzą podrażnienie układu pokarmowego oraz wyciszają objawy zgagi. 

Zmień dietę

Aby zapobiegać zgadze należy przede wszystkim wyeliminować jej podłoże. Zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także unikanie używek i przejadania się, pomogą unikać występowania zgagi w przyszłości. Warto też usunąć z diety duże ilości:

  • cytrusów, 
  • czosnku, 
  • cebuli 
  • kawy 
  • napojów gazowanych.   

Znając zatem przyczyny zgagi, możesz przynajmniej postarać się zredukować częstotliwość jej występowania. Pamiętaj również, że jeśli często borykasz się z tą dolegliwością, powinieneś skonsultować problem z lekarzem.

Fot.: julien Tromeur/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*