Zdrowie po 60. Jakie badania należy wykonać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Zdrowie po 60. Jakie badania należy wykonać?

Coraz więcej osób decyduje się na odwiedzenie lekarza, kiedy pojawia się ból i dyskomfort. Warto wiedzieć, że zazwyczaj dolegliwości bólowe występują, kiedy choroba jest już na zaawansowanym poziomie. Regularne robienie badań to profilaktyka, dzięki której można szybko wykryć chorobę, co zwiększa szansę na wygranie walki. Warto wiedzieć, jakie badania wykonać po sześćdziesiątce, by upewnić się, że nie ma żadnych zaburzeń, które trzeba by było leczyć.

Badania słuchu

W tym wieku warto zdecydować się na badanie słuchu. Wydawać się może, że po tylu latach nic się nie zmieniło, jednak wyniki mogą wprawić w osłupienie. Dodatkowo nie powinno się zapominać, że w pewnym wieku organizm człowieka narażony jest na częste infekcje, w tym również ucha, które są nie tylko bolesne, ale mogą powodować trwałe zmiany w funkcjonowaniu słuchu. Zaleca się badanie słuchu przynajmniej raz na dwa lata. Jeśli lekarz zaleci częstsze wizyty, należy się do tego zastosować.

Badania wzroku 

Na badanie wzroku najlepiej udawać się przynajmniej raz na rok. To zalecenie dotyczy nie tylko osób po sześćdziesiątce, ale również młodszych. Oczy każdego dnia narażone są na ogromny wysiłek, a z wiekiem tracą naturalną zdolność do nawilżania. Przez to w pewnym okresie życia może się pojawić problem z nadmierną suchością oczu, częstym łzawieniem i uczuciem szczypania. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że mogą się pojawić wady wzroku, które należy skorygować. Częste badania u okulisty są zalecane szczególnie osobom, które już wcześniej miały wadę wzroku. Jednak to nie oznacza, że jeśli nigdy nie pojawił się problem w tej dziedzinie, można odpuścić sobie okresowe i profilaktyczne badania. Należy się na nie wybierać regularnie i zawsze zabierać ze sobą poprzedni wynik.

Odwiedź stomatologa

Leczenie zębów jest niezwykle ważne. Zdaniem specjalistów zdrowie człowieka w dużej mierze zależy od stanu uzębienia i jamy ustnej. W tym miejscu panują idealne warunki do rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów, które są odpowiedzialnie nie tylko za powstawanie próchnicy, ale również infekcji i stanów zapalnych. Przegląd u stomatologa najlepiej robić raz na pół roku. Dzięki temu z powodzeniem można usuwać kamień, próchnicę i w razie potrzeby uzupełniać ubytki. Regularne odwiedzanie dentysty może być również pomocne w razie pojawienia się problemu z nieświeżym oddechem.

dentysta
Photo by JOSEPH SHOHMELIAN from Pixabay.com

Pełne badania krwi

Ogólne badanie krwi dla osób po sześćdziesiątce to podstawa. Czemu jest to tak ważne? Jest to badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena stanu zdrowia. Zalecane jest wykonanie i sprawdzenie:

  • liczby białych krwinek we krwi,
  • liczny czerwonych krwinek we krwi,
  • stężenie hemoglobiny,
  • stężenie hematokryty,
  • objętości krwinek,
  • liczby płytek krwi.

Morfologia krwi wykonywana regularnie przynajmniej raz w roku pomaga wykryć anemię i pozwala na jej zwalczenie. Dodatkowo możliwe jest odkrycie infekcji ogólnej w organizmie. Niepokojące wyniki mogą wskazywać na uszkodzenie w obrębie szpiku kostnego. To badanie, które jest w stanie naprawdę wiele powiedzieć o obecnym stanie zdrowia.

Badania dla mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia

W przypadku mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia bardzo ważne są badania w kierunku diagnostyki raka prostaty. Częste badania pozwalają na wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie choroby, co zwiększa szansę na efektowne leczenie. Warto regularnie wykonywać cyfrowe badanie doodbytnicze, dzięki któremu lekarz jest w stanie sprawdzić prostatę przez ściankę jelita. W ten sposób można bez trudu odkryć nieprawidłowości, jeśli takie się rozwijają. Polecane jest także badanie PSA z krwi, które pomaga wykryć wczesne stadium choroby.

Jakie badania powinna zrobić każda kobieta po sześćdziesiątce?

Kobiety w tym wieku powinny zdecydować się na wykonanie mammografii, dzięki której można wykryć raka piersi na wczesnym etapie. Zaleca się również regularne samobadanie, które należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Jest to konieczne, by możliwe było wykrycie małych zmian w wyglądzie i budowie piersi. Zaleca się robienie USG piersi przynajmniej raz w roku. Ważna jest także profilaktyka raka macicy. W tym celu należy wykonywać cytologię raz na rok. Jeśli lekarz zaleci powtarzanie badania częściej, należy się do tego zastosować.

>> Zobacz też: Sanatorium po Covidzie. Sprawdź, jakie są zasady programu

Regularne badanie i ocenianie stanu zdrowia jest konieczne nie tylko dla osób po sześćdziesiątce. O tym powinni pamiętać wszyscy, bez względu na wiek.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*