Wielu dziadków ma doskonałe relacje z wnukami, są jednak tacy, którzy mają spory problem, by się z nimi dogadać. Jakie są sposoby na wzmocnienie relacji obu stron?
Chyba każdy dziadek i babcia marzą o tym, by ich relacje z wnukami były bardzo dobre. Nie wolno jednak zapominać, że to wymaga dużo pracy i wysiłku. Jak zacieśnić te więzi?
Wnuki uwielbiają spędzać czas z dziadkami. I nie chodzi o to, że ci przeważnie je rozpieszczają bardziej niż rodzice. Dzieciaki oczekują przede wszystkim uwagi i czasu, którego np. pracującym rodzicom często brakuje. Dlatego warto wcześniej zaplanować, co można wspólnie zrobić. Może dziadek zbuduje im domek na drzewie, albo chociaż budkę dla ptaków? A babcia pozwoli wspólnie zrobić ciasto i ulepić pierogi, mimo że wiąże się to z ogromnym bałaganem? Takie chwile będą niezapomniane dla obu stron i sprawią, że wnuki będą czuły bliskość i miłość dziadków.
Dzieci uwielbiają być słuchane, dlatego istotne jest, by słuchać, co mają do powiedzenia, cierpliwie odpowiadać na pytania i nie złościć się, gdy wnuczek czy wnuczka czegoś nie rozumie. Przecież dopiero poznaje świat.
Wiadomo, że dziadkowie pozwalają na więcej niż rodzice, nie mogą jednak obsypywać wnuków tylko prezentami i oczekiwać w zamian miłości. Warto umieć stawiać granice i sobie, i wnukom. Nie jest dobrym pomysłem pozwalanie dzieciom na wszystko, co im się podoba.
Tak naprawdę od wychowywania są rodzice, a dziadkowie powinni ich wspierać. Udzielając reprymendy wnukom warto pamiętać, że ostateczne upomnienie czy kara za dane zachowanie powinna być nałożona przez rodziców. Warto spróbować więcej rozmawiać z wnukiem czy wnuczką, by ustalić, dlaczego postąpił bądź postąpiła w ten a nie inny sposób.
Wnuki chcą czuć się kochane. Dlatego dziadkowie nie powinni kryć się ze swoimi emocjami i często je zapewniać o swoich uczuciach. Dzięki temu dzieci będą czuły się pewnie i znacznie spokojniej.
Warto uczyć wnuki wyrażania swoich emocji, by też umiały je w przyszłości nazywać i wyrażać.
Dzieci bardzo potrzebują kontaktu fizycznego w postaci przytulenia, pogłaskania, pogładzenia po włosach czy chociaż łaskotania. Takie zachowania wyzwalają w ich organizmach hormon, który jest nazywany oksytocyną – uznaje się go za budulec relacji między ludźmi.
Starsze dzieci często nie chcą się już tak przytulać, wówczas można im np. przybić piątkę, pogładzić po plecach itp. Chodzi o to, by wciąż czuły bliskość i obecność dziadków.
Jeśli oczekujemy szacunku od innych – sami też musimy go okazywać. I dotyczy to również dzieci. Wsłuchuj ich problemów i pomóż rozwiązać, nawet jeśli wydają się one błahe i infantylne. Nie wolno mówić „co to za problemy”, „to nie jest żaden problem, dorośli to mają dopiero problemy”. Dla dziecka ich problem jest równie ważny, jak ten, z którym zmaga się dorosły.
Warto też szanować zdanie dziecka i pozwolić mu wyrażać swoją opinię.
Zdj. główne: Sergiu Vălenaș/unsplash.com