Rasy psów polecane seniorom

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rasy psów polecane seniorom

Artykuł sponsorowany

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo to nie od dziś. Merdający psi ogon i wdzięczne, pełne miłości oczy sprawiają, że czujemy się mniej samotni i przede wszystkim potrzebni. Problem samotności dotyczy niestety często seniorów. 

Psiak to wspaniały towarzysz życia, który swoja obecnością wprowadza do domu życie i radość. Przed przygarnięciem psa należy dobrze zastanowić się nad tą decyzją oraz wybrać odpowiednią rasę psa do swojego trybu życia. Zobacz, jakie są idealne rasy psów dla seniorów. 

Jakie cechy powinien mieć psiak seniora?

Większość ras psów potrzebuje dużo ruchu, różnych sposobów na spożytkowanie energii oraz zabawy. Duży, silny pies, który potrzebuje ruchu i długich, intensywnych spacerów, to nie najlepszy pomysł dla seniora. Również podczas zabawy duży pies może zwyczajnie zrobić osobie starszej krzywdę – wytrącić ramię, przewrócić na ziemię lub naruszyć ścięgno. Dlatego seniorom poleca się wybieranie małych i średnich ras psów, które potrzebują mniej ruchu, są lekkie i nie mają na tyle dużo siły, by wywołać kontuzję. 

senior na spacerze z psem
Photo by Mabel Amber, who will one day from Pixabay.com

Właśnie z tych powodów osobom starszym poleca się rasy toy, czyli psy towarzyszące, czy “kanapowe”. Takie rasy to, na przykład, shih-tzu, maltańczyk, mops, bolończyk oraz szpic miniaturowy. Te psiaki nie wymagają wyjątkowo dużej dawki ruchu, są bardzo spokojne i oddane opiekunom. Są to też zwierzaki, które uwielbiają węszyć, więc zachęcą seniorów do długich, ale spokojnych spacerów po parku. Trzeba jednak pamiętać, że nawet psy ras toy są psami i potrzebują ruchu, gryzienia, zabaw oraz spełniania instynktów, nie tylko głaskania i przytulania. 

Jak dbać o psa?

Przed przygarnięciem psa należy zapewnić mu wyprawkę i zadbać o wszystkie jego potrzeby. Sklep Pociechowo oferuje szeroki wybór artykułów dla czworonogów. Kupisz tam między innymi miski na wodę i karmę oraz legowisko. Posłanie dla psa powinno mieć o 15% większe wymiary, niż wymiary psa, by psiak mógł wygodnie wyspać się w najgłębszej fazie snu. Poza tymi sprzętami, pies potrzebuje także zabawek do gryzienia, żucia, rozszarpywania, węszenia i wylizywania. Taki zestaw zabawek zapewni psu możliwość spełniania naturalnych potrzeb oraz rozładowywania emocji. 

śpiący pies
Photo by Luisella Planeta Leoni from Pixabay.com

Kolejnym ważnym aspektem jest karma bytowa i uzupełniająca. Wbrew pozorom gotowanie psu posiłków nie jest dla niego dobre, może powodować niedobory oraz problemy z układem trawiennym. Gotowany kurczak lub indyk będzie pyszną i zdrową przekąską na jednorazowe karmienie co jakiś czas. Karma bytowa powinna być wysokomięsna i bezzbożowa. Niestety wiele karm popularnych i szeroko reklamowanych karm, dostępnych w dyskontach jest bardzo niskiej jakości i zawiera śladowe ilości mięsa. Skład karmy, zarówno suchej, jak i mokrej, należy czytać, żeby sprawdzić ile jest w niej zawartości mięsa, a nie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i podrobów. Dobre żywienie to podstawa dla zdrowia psiaka, a dużo lepiej jest zainwestować w dobrą karmę, niż wydawać setki złotych na leczenie u weterynarza. Dobrej jakości karmy w przystępnych cenach kupisz na: https://sklep.luna-zoologiczny.pl/20-karma-dla-psa. 

Dla małych ras typu toy jesień i zima to trudny okres. Ich mała masa oraz często krótka sierść powoduje, że łatwo marzną i spacery stają się nieprzyjemne. W zimne miesiące warto zapewnić pieskowi komfort termiczny, kupując mu ubranko. Takie stroje to ochrona przed zimnem, wiatrem i śniegiem. Takie ubrania dla czworonogów znajdziesz na stronie https://littleheroes.pl/59-ubranka-dla-psa

Towarzystwo psiaka w domu to ogromna radość i zupełna zmiana stylu życia. Konieczność wychodzenia na spacery, zabawy, pielęgnacji psiaka zmusza seniora do aktywności i pomaga walczyć z samotnością. Adopcja psa przez osobę starszą to świetny pomysł, który na nowo nadaje życiu smak. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*