Demencja starcza. Jak ją rozpoznać i etapy choroby?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Demencja starcza. Jak ją rozpoznać i etapy choroby?

Demencja starcza to choroba, która dotyka wielu seniorów. Objawia się problemami z pamięcią i koncentracją. Jak rozpoznać demencję starczą i czy istnieją skuteczne metody leczenia? Sprawdźmy!

Co to jest demencja starcza?

Demencja starcza zwana jest zamiennie otępieniem starczym. To podstępna choroba, która obniża sprawność funkcji poznawczych, co przekłada się na niższą jakość codziennego funkcjonowania.

Szacuje się, że demencja starcza dotyczy ponad 400 000 polskich seniorów. Niegdyś schorzenie to przypisywano jedynie osobom w podeszłym wieku. Współcześnie zdarza się, że na demencję zapadają również młodzi pacjenci. 

Jakie są przyczyny demencji starczej? To skutek zmian neurodegeneracyjnych w tkankach mózgu. Ryzyko rozwoju jednostki chorobowej zwiększa przyjmowanie niektórych leków, alkoholizm, guzy mózgu, niedobory pokarmowe, padaczka, choroby wątroby i tarczycy.

Objawy demencji starczej – jak rozpoznać chorobę?

Do charakterystycznych objawów demencji starczej należą:

  • problemy z pamięcią,
  • rozkojarzenie,
  • drażliwość,
  • agresja, 
  • lęk,
  • wahania nastroju,
  • zaburzenia orientacji czasowo-przestrzennej,
  • problemy z odpowiednim dobieraniem i używaniem słów,
  • ograniczenie kontaktów towarzyskich,
  • trudności z rozpoznawaniem rzeczy i osób.

Demencja starcza – etapy choroby

Demencja starcza to choroba, która składa się z trzech etapów zaawansowania. Każdy z nich różni się objawami oraz stopniem ich nasilenia. W pierwszym etapie demencji starczej chory ma drobne problemy z pamięcią, np. zapomina o opłacie rachunków czy nie pamięta, gdzie zostawił okulary korekcyjne, zwalając tego typu „drobnostki” na karb zmęczenia. 

W drugim etapie otępienia starczego kłopoty z pamięcią się nasilają, do tego dochodzi rozdrażnienie, apatia, problemy z mówieniem. Z czasem senior może wycofywać się z życia społecznego.

Trzeci etap choroby objawia się tym, iż chory traci kontakt z otoczeniem, jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Pacjent ma urojenia, może uciekać z domu, coraz częściej jest agresywny i wymaga całodobowej opieki.

Leczenie demencji starczej

Niestety obecnie nie istnieją skuteczne metody leczenia demencji starczej. Zmiany strukturalne, jakie zachodzą w mózgu, są nieodwracalne. Jedyne, na co pozwala współczesna medycyna, to złagodzenie objawów choroby.

W celu poprawy codziennego życia chorego stosuje się specjalne leki, które zwiększają poziom acetylocholiny – substancji, która odpowiada za procesy uczenia się i pamięć. Innym elementem terapii są ćwiczenia mózgu, takie jak czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy gry planszowe typu warcaby, szachy.

Jak długo trwa demencja starcza?

Wiele osób, które usłyszało diagnozę „demencja starcza” zastanawia się, jak długo rozwija się choroba? Schorzenie to u każdego pacjenta rozwija się w sposób indywidualny. Niekiedy jest to kilka miesięcy, a u innych demencja trwa latami. Im szybsze rozpoznanie jednostki chorobowej, tym szybciej można wdrożyć leczenie objawowe i rehabilitację oraz otoczyć seniora odpowiednią opieką, zwiększając komfort jego życia.

Podsumowując, demencja starcza to nieuleczalna choroba, która upośledza pracę mózgu na wielu płaszczyznach. Najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku, choć zdarza się, że rozpoznanie choroby następuje również u młodych pacjentów.

Zdjęcie główne: SHVETS production/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*