Czy fotowoltaika może przynieść oszczędności?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy fotowoltaika może przynieść oszczędności?

Artykuł sponsorowany

Jeszcze kilka lat temu panele fotowoltaiczne na dachach domów były rzadkością. Aktualnie spotyka się je zdecydowanie częściej. Ma to związek z możliwymi oszczędnościami, jakie płyną z tego rozwiązania. Czy fotowoltaika rzeczywiście może przynosić korzyści?

Czym właściwie jest fotowoltaika?

To technologia, która polega na przemianie światła słonecznego w energię elektryczną. Ten system odnawialnych źródeł energii składa się z paneli fotowoltaicznych. Pochłaniają one promienie słoneczne, a później energia słoneczna przekształcana jest w energię elektryczną o stałym napięciu.

Jak rozliczają się użytkownicy fotowoltaiki?

Prosument, czyli osoba łącząca producenta i konsumenta energii elektrycznej, posiada dwa przywileje. Po pierwsze, dostawcy energii mają obowiązek odebrać od nas nadmiar prądu, który wytworzony został w instalacji PV (fotowoltaicznej). Ponadto, to zakład energetyczny ma obowiązek, jeśli to konieczne, wymienić licznik na dwukierunkowy, czyli taki, który rejestruje moc pobieraną oraz oddawaną do sieci.

Poza tym, prosumenci mają zagwarantowane ustawowo, że za każdą 1 kWh energii oddanej do sieci, mogą odebrać później 0,8 kWh bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oszczędności dzięki fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna odpowiednio dobrana może skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. To przede wszystkim zabezpieczenie przed podwyżkami cen energii, które są bardzo prawdopodobne. Jeśli prąd produkowany jest we własnym systemie, można zużywać energię na bieżąco. A jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać stu procent energii, którą wytwarza nasza instalacja, w dowolnym momencie możemy z wyprodukowanych nadwyżek odebrać kilowatogodziny wcześniej oddane. Dodatkowo, utrzymanie instalacji fotowoltaicznych nie generuje większych kosztów dodatkowych i jest niemal bezobsługowe.

Co istotne, im więcej energii elektrycznej zużywa dane gospodarstwo domowe, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne. To należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie założenia paneli. Wykonaniem instalacji fotowoltaicznych zajmują się profesjonalne firmy, jak na przykład ML System. Na stronie https://mlsystem.pl/ znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywana do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym, na przykład lodówki, zmywarki czy pralki.

Korzyści dla środowiska

Dla wielu osób decydujących się na inwestycję w systemy fotowoltaiczne, bardzo istotne jest też to, że energia odnawialna pozyskiwana jest w ekologiczny sposób. Przyczynia się to do ochrony środowiska.  Fotowoltaika nie wytwarza żadnych spalin, w przeciwieństwie od tradycyjnych źródeł, które emitują coraz większą ilość zanieczyszczeń. Efekt cieplarniany i stale powiększająca się dziura ozonowa spowodowane są w dużym stopniu paleniem w piecach między innymi węglem.

Dzięki uniwersalności fotowoltaiki, pozyskiwanie energii z łatwością można dopasować do indywidualnych potrzeb. Możliwe to jest dzięki dowolnej liczbie modułów, które można zainstalować. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzą się dobrze zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i wielkich ekofarm. Mimo że zakup systemu jest dość kosztowny, to dobrze dobrana i zamontowana fotowoltaika po pewnym czasie może się zwrócić.

Profesjonalni wykonawcy, projektując system fotowoltaiczny, wezmą pod uwagę nie tylko funkcjonalność budynku oraz wydajność instalacji, ale także rozwiązania architektoniczne. Panele mogą nie tylko produkować energię elektryczną, ale stanowić także materiał budowlany, będący zastępstwem tradycyjnych. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Janina 30.11.2022

    Mam fotowoltaikę i cieszę się, że się na nią zdecydowałam. To spora oszczędność w skali roku, a same panele są bezawaryjne.