Jaka szafa po otwarciu sprawia najwięcej przyjemności? Uporządkowana, schludna i pachnąca! Dobra organizacja i porządek zależą od Ciebie, a o ładny zapach Twojej garderoby z powodzeniem zadbają saszetki zapachowe. Zobacz, jak wykonać je samodzielnie. Oto kilka prostych sposobów.
Używając nawet najlepszych płynów do płukania, zapach po kilku dniach wietrzeje, a ubrania wiszące przez dłuższy czas w szafie tracą swoją świeżość. Skutecznym sposobem na utrzymanie przyjemnego zapachu i świeżości są saszetki zapachowe. Ten gadżet może dodatkowo chronić Twoją odzież przed molami i pochłaniać nadmiar wilgoci! Poniżej przedstawiamy kilka sposób na to, jak wykonać je samemu.
Możliwe, że większość akcesoriów potrzebnych do zrobienia saszetek zapachowych macie już w domu. Do wykonania saszetek niezbędne są:
Materiał, z którego uszyjemy saszetki zapachowe, musi przepuszczać powietrze – inaczej zapach z umieszczonego w środku suszu nie przedostanie się na zewnątrz. Najlepiej więc zastosować tkaniny „oddychające”, takie jak bawełnę czy len. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie organzy – jej struktura w postaci delikatnej siateczki również pozwoli zapachom rozprzestrzenić się na zewnątrz.
Przygotuj odpowiednią ilość materiału, w zależności od tego, ile saszetek chcesz wykonać. Przygotowany materiał potnij na kwadraty o wielkości około 8–10 cm. Dwa kawałki materiału zszyj ciasnym ściegiem na trzech bokach – jeden bok pozostaw otwarty, aby móc wypełnić saszetkę suszem. Po wypełnieniu zaszyj czwarty bok i gotowe!
Odświeżacze do szaf wykonać możesz również w formie woreczków. Instrukcja ich uszycia wygląda tak samo, jak saszetek, z tą różnicą, że po wypełnieniu suszem nie zszywamy ostatniego boku, ale obszywamy końcówki materiału, a następnie związujemy go sznureczkiem lub wstążką. Takie woreczki są wygodne w użyciu – bez problemu możemy umieścić je na wieszaku w szafie, czy też zawiesić na lusterku w samochodzie.
Wypełnienie do saszetek zapachowych możemy przygotować z suszonych kwiatów czy ziół. Jeżeli chcemy, aby saszetki dodatkowo spełniały funkcję ochronną przed owadami, wówczas powinniśmy wybrać rośliny takie jak lawenda czy goździki. Wypełnienie do saszetek wykonać możemy również z herbaty, ryżu, ziarenek kawy lub pachnącego mydełka. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.
Nasze saszetki wypełnić możemy lawendą, goździkami czy sosnowymi igłami albo też wykonać z nich mieszankę. Te rośliny nie tylko zapewnią ładny zapach w naszej garderobie, ale też skutecznie odstraszą mole i inne owady.
Wypełnienie saszetek zapachowych możemy również przygotować z suszonych ziół, takich jak bazylia, tymianek czy oregano. Ich przyjemna woń skutecznie odświeży wnętrze naszej szafy.
Do wykonania zapachowego suszu możemy wykorzystać także liście herbaty. Wystarczy dodać do słoika z liściastą herbatą kilka kropel wybranego olejku zapachowego i pozostawić taki słoik zamknięty na kilka godzin. Po jakimś czasie liście herbaty wchłoną zapach olejku i nasz susz będzie gotowy.
Kolejnym sposobem na przygotowanie wypełnienia saszetek zapachowych jest wykorzystanie ryżu – ten składnik to także naturalny pochłaniacz wilgoci! Aby dodatkowo wypełnił naszą szafę aromatyczną wonią, wystarczy dodać do ryżu kilka kropel ulubionego olejku zapachowego.
Saszetki lub woreczki zapachowe wypełnić możemy również ziarenkami kawy, zapachowym mydełkiem lub gotową mieszanką potpourri. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie płatków kosmetycznych, które wystarczy skropić ulubionym olejkiem zapachowym i umieścić w saszetce. Saszetki zapachowe wykorzystać możemy nie tylko w szafie z odzieżą – sprawdzą się również w samochodzie, spiżarni, by odstraszyć mole spożywcze, oraz w miejscu, gdzie przechowujemy obuwie, aby pochłaniać wilgoć i usuwać nieprzyjemne zapachy.
Zdj. główne: Katherine Hanlon/unsplash.com