Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybór wózka inwalidzkiego tylko na pozór jest taką prostą sprawą, w końcu to jedyna możliwość poruszania się dla osoby niepełnosprawnej. Konieczna jest wiedza na temat różnych dostępnych modeli, które są w stanie całkowicie zaspokoić najważniejsze potrzeby. Warto zatem przybliżyć ten temat i uzmysłowić wszystkie kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jaki rodzaj wózka inwalidzkiego jest najlepszy?

Utrata możliwości swobodnego poruszania się jest ogromnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Z tej przyczyny potrzebny staje się wózek inwalidzki, którego wybór powinien być poprzedzony stosownym pytaniem o stopień samodzielności konkretnego człowieka. Czasami bowiem całkowicie wystarczający jest balkonik, albo kule, wówczas zakup wózka traci sens. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma pewności, czy sprawność wróci, wtedy wózek inwalidzki jest niezbędny. W zależności od stopnia sprawności wyróżnia się wózki standardowe, aktywne, o napędzie elektrycznym i specjalistyczne.

Fot.: AnnaStills / elements.envato.com

Wózki inwalidzki standardowe dedykowane są głównie osobom, które nie są w stanie pokonywać dłuższych dystansów samodzielnie, ale jest to sytuacja przejściowa, krótkoterminowa. W przypadku takich wózków nie ma możliwości dopasowania ich wyglądu, czy funkcji do indywidualnych oczekiwań. Są również dość ciężkie, ale nadrabiają umiarkowaną ceną i uniwersalnością. W ofertach niektórych sklepów medycznych są także wózki inwalidzkie toaletowo-prysznicowe, dają one możliwość samodzielnego przedostania się do łazienki. Do wyboru pozostają pojazdy o małych lub dużych kołach – wszystko w zależności od potrzeb niepełnosprawnego.

Wózki inwalidzkie – pozostałe rodzaje

Wózki inwalidzkie aktywne sprawdzają się u osób, które chcąc prowadzić nadal aktywny tryb życia i zadbać o swoją samodzielność. Ich główną zaletą jest niewielka waga, co zawdzięcza się wykorzystanym materiałom, czyli aluminium lub włókien węglowych. Pomimo wyższej ceny są często wybierane, ponieważ gwarantują duży komfort podczas użytkowania. Kolejnym rodzajem są wózki inwalidzkie napędzane elektrycznie, to rozwiązanie dla osób o małym stopniu samodzielności. Zakładając pełne naładowanie akumulatora można jednorazowo przejechać dystans do nawet kilkudziesięciu kilometrów. Wdrożone to tego pojazdu rozwiązania technologiczne pozwalają na swobodnie dojechać w każde miejsce. Wadą jest na pewno wysoka cena, tym bardziej gdy weźmie się pod uwagę wcześniej opisane rodzaje wózków inwalidzkich.

Ostatnim rodzajem są wózki specjalistyczne, jak można się domyślić są one dedykowane osobom pozbawionym możliwości samodzielnego poruszania się. Pomocne są montowane w nich peloty, rozpórki, mechanizm odchylania oparcia do pozycji leżącej. Koszty takiego wózka są często porównywalne do modeli półaktywnych. Generalnie wybór i zakup najlepszego wózka powinien zalecić lekarz prowadzący, rehabilitant. Często zaawansowane technologicznie sprzęty są zbędne, bo sprawność ma szansę wrócić, wówczas łatwo doprowadzić do sytuacji, kiedy pieniądze wyrzucane są w przysłowiowe błoto.

Zdjęcie główne: chormail / elements.envato.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*