Domowe sposoby na niedrożne rury

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Domowe sposoby na niedrożne rury

Woda w zlewie spływa powoli lub wcale? Problem z niedrożnością rur to jeden z kłopotów, który może pojawić się w każdym domu. W sklepach dostępne są preparaty do oczyszczania rur, które wybierane są przez wiele osób, jednak warto wiedzieć, że takie preparaty są nieekologiczne. Dodatkowo trzeba za nie sporo zapłacić. Lepiej zdecydować się na domowe mieszanki, które pomogą oczyścić rury i odpływ.

Niedrożność rur

Zastanawiasz się, jak objawia się niedrożność rur? Zatkany zlew może dotyczyć odpływu zarówno w kuchni, jak i łazience. Warto wiedzieć, że często ten problem pojawia się jednocześnie. Przyczyną takiego zaburzenia jest rzadkie oczyszczanie odpływu, w którym mogą się gromadzić się resztki jedzenia, włosy i kosmetyki. Takie połączenie tworzy warstwę, która zapycha rury i nie pozwala na swobodny przepływ wody. W takich przypadkach zdarza się, że woda zaczyna spływać wolniej. W czasie spływania wody pojawiają się pęcherzyki powietrza. Dodatkowo można usłyszeć bulgotanie, gdy płyny wpływają do rur. To pierwsze objawy, jednak jeśli przy ich występowaniu nadal nic nie zrobisz, sytuacja może się pogorszyć.

Sposoby na niedrożne rury

Zapchane rury to nie tylko problem z odpływem wody. Dodatkowo w brodziku, umywalce i na zlewie może tworzyć się brzydki osad. Może temu towarzyszyć brzydki zapach. W takich momentach warto pomyśleć o oczyszczeniu rur. Do tego zadania nie są potrzebne żadne preparaty chemiczne dostępne w sklepach. Istnieje wiele mieszanek domowych, dzięki którym można w bardzo szybki, a zarazem bezpieczny i ekologiczny sposób pozbyć się zabrudzeń.

Ocet spirytusowy na niedrożne rury

Jednym ze sposobów jest zastosowanie soli i octu spirytusowego. Szklankę soli należy wsypać do odpływu, dzięki czemu produkt ten dotrze do rur. Następnie pozostawić tak preparat na kilka minut, a w tym czasie na małym ogniu zagotować ocet spirytusowy. Po zagrzaniu należy wlać go do odpływu, co zadba o jego wymieszanie z solą. Taka mieszanka pomaga pozbyć się nawet trudnych zabrudzeń i śluzu, jaki może tworzyć się w rurach. Preparat domowy należy pozostawić na przynajmniej dziesięć minut. Po tym czasie można puścić z kranu gorącą wodę, by wszystko zostało dokładnie zmyte. Jest to bardzo prosty sposób, a co więcej wszystkie te produkty dostępne są w sklepie za kilka złotych.

Kwasek cytrynowy na niedrożne rury

Kwasek cytrynowy jest znany ze swoich właściwości oczyszczających. Doskonale sprawdza się do czyszczenia łazienek i kuchni. Jednak sprawdzi się również przy niedrożności odpływu. Wystarczą dwa opakowania kwasku cytrynowego, które należy zalać gorącą wodą. Po wymieszaniu składników należy odczekać, aż woda przestygnie, a potem można wlać cały specyfik do odpływu. To pomoże pozbyć się nie tylko zabrudzeń i resztek jedzenia lub włosów, ale również uporczywego kamienia. W ten sposób odpływ będzie dokładnie oczyszczony, a problem z zatrzymującą się wodą lub nieprzyjemnym zapachem na pewno zniknie. To bardzo prosty sposób i nie wymaga dużego nakładu pieniędzy.

Soda i sól na niedrożne rury

Popularne produkty takie jak sól i soda oczyszczona zazwyczaj są dostępne pod ręką w każdej kuchni. Jeśli więc pojawia się u Ciebie w domu problem z niedrożnością rur, koniecznie po nie sięgnij. Wystarczy szklanka soli i szklanka sody oczyszczonej, by ten kłopot zniknął. Oba składniki należy zalać gorącą wodą i dokładnie wymieszać. Kiedy mieszanka jest już gotowa, należy wlać ją do odpływu. Dokładnie i szybko oczyści rury.

>> Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik?

Jak zapobiegać niedrożności rur?

Niedrożność rur bardzo często pojawia się przez tłuszcz, resztki jedzenia, zabrudzenia, kosmetyki i włosy, które osadzają się w odpływie i instalacji hydraulicznej. Doskonałą ochroną przed zapchaniem rur jest kupienie nakładek na odpływ, dzięki któremu mniej zabrudzeń dostanie się do rur. Dodatkowo warto zadbać o regularne oczyszczanie instalacji. Wystarczy raz na dwa miesiące zastosować wyżej wymienione mieszanki, a problem ze stojącą wodą w zlewie, umywalce lub wannie nie powinien się pojawić.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*