Artykuł sponsorowany
Kiedy zaczynamy tworzyć swoją prywatną, domową dżunglę musimy nauczyć się kilku prostych zasad, dzięki którym uprawa i pielęgnacja roślin będzie znacznie prostsza. Co więcej, przestrzegając ich, będziesz od razu widzieć efekty swojej pracy. Do jednego z najważniejszych zagadnień dotyczących uprawy roślin doniczkowych jest dobór odpowiedniego podłoża. To ono zapewnia optymalne warunki do wzrostu i pobierania składników odżywczych, a także wody z gleby. Czym się kierować przy jego wyborze?
Często w sklepach spotykamy się z ziemią uniwersalną. Czy jest to produkt faktycznie uniwersalny, nadający się do każdego typu roślin doniczkowych? Do znacznej części roślin zielonych czy kwiatów balkonowych taka ziemia do roślin faktycznie powinna się sprawdzić, gdyż jest bogata w liczne składniki odżywcze, a także zapewnia im odpowiedni wzrost. W sprzedaży znajdziemy również podłoża uniwersalne wzbogacone o nawozy (najlepsze będą te długodziałające) bądź nawilżacze utrzymujące i zatrzymujące przez dłuższy czas wilgoć. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach podłoże uniwersalne nie zapewni najlepszych warunków glebowych zwłaszcza tym, bardziej wymagającym egzemplarzom, które wymagają specjalnego traktowania, również w kwestii wyboru ziemi.
Musimy pamiętać, że właściwa ziemia do kwiatów zapewnia wszystkie składniki pokarmowe oraz jest odpowiedzialna za ich właściwe wchłanianie. To od niej zależy również pobór wody, dlatego, zanim zabierzemy się za przesadzanie konkretnych roślin doniczkowych, warto zorientować się, jakie podłoże najlepiej im służy, a także czy powinniśmy zapewnić im jakieś dodatkowe elementy, na przykład odpowiednią przepuszczalność czy poziom pH. Na początku może się to wydawać trudne, ale z czasem zauważysz pewne zależności i będziesz wiedzieć, jakie grupy roślin potrzebują specjalnego traktowania glebowego.
Jak wspominaliśmy nie każda roślina, przebywająca u nas w domu lubi uniwersalną ziemię do kwiatów. Są specjalne gatunki i konkretne grupy roślin, wykazujące potrzebę specjalistycznego podłoża, zapewniającego im komfort wzrostu. Oprócz ziemi uniwersalnej mamy również inne podłoża do roślin, zawierające w swoim składzie na przykład perlit, piasek, korę, chipsy kokosowe, korę, włókna kokosowe, seramis, pumeks, kredę czy keramzyt.
Roślinami, które bezdyskusyjnie wymagają specjalistycznego podłoża, są kaktusy i sukulenty. Nie lubią one nadmiernej wilgoci i preferują luźną glebę. Dlatego też najczęściej umieszczamy je w ziemi zawierającej w swoim składzie dużo piasku, zaś na spodzie doniczki możemy przygotować drenaż na przykład z perlitu. Tak przygotowane podłoże pozwoli na właściwy odpływ wody i zabezpieczy sukulenty przed gniciem.
W przypadku roślin lubiących wysoki i długotrwale się utrzymujący poziom wilgoci najlepiej zastosować podłoże kompostowe. Jest ono wskazane zwłaszcza dla: skrzydłokwiatów, bluszczy, paproci, zielistek, bananowców, asparagusów czy fitonii.
Roślinami wymagającymi specjalnej ziemi są również palmy, monstery, filodendrony, hoye, fikusy, storczyki, jukki, draceny, noliny czy cytrusy.
Fot.: Peter Žagar/unsplash.com