Folia aluminiowa – niepozorny produkt o niejednym zastosowaniu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Folia aluminiowa – niepozorny produkt o niejednym zastosowaniu

Volodymyr Hryshchenko/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Regularnie korzystasz z folii aluminiowej, ale nie masz pewności, że używasz jej prawidłowo? A może chcesz w pełni wykorzystać potencjał tego zwykłego, a zarazem wyróżniającego się mało standardowymi zastosowaniami produktu? Zapoznaj się więc z poniższym, krótkim artykułem i dowiedz się więcej o folii aluminiowej.

Znana od ponad wieku folia aluminiowa

Folię aluminiową wynaleziono w 1910 roku, w Szwajcarii. Jednak nie zyskała ona wówczas popularności. Dopiero lata 20. XX wieku przyniosły jej popyt na całym świecie – do rozpowszechnienia folii przyczynił się Richard S. Reynolds, właściciel firmy produkującej cynfolię. Nieprzepuszczająca światła i wody, idealna do wykorzystania zarówno podczas pieczenia potraw, jak i pakowania drugiego śniadania folia aluminiowa powstaje w wyniku walcowania stopionego aluminium. Jej niezwykłe właściwości czynią z niej produkt, który doskonale nadaje się również do użycia poza kuchnią.

Jak używać folii? Błyszcząca a matowa strona produktu

Nie każdy użytkownik folii aluminiowej zdaje sobie sprawę z tego, że ma ona dwie strony nie bez przyczyny. Jej błyszcząca część odbija światło i ciepło, a matowa je pochłania. Właśnie w związku z tymi dwiema, różniącymi się właściwościami stronami folia aluminiowa dobrze spełnia swoje funkcje w trakcie pieczenia, przedłużenia świeżości produktów spożywczych, a także podczas wielu innych, pozakuchennych zastosowań.

Chcąc utrzymać wysoką temperaturę dania, owiń je stroną błyszczącą folii aluminiowej do wewnątrz. Chcąc zaś przedłużyć świeżość posiłku, umieść błyszczącą część na zewnątrz. Dzięki temu ciepło nie będzie docierało do wnętrza dania.

Pozakuchenne zastosowania folii aluminiowej

Sposoby używania folii aluminiowej wykraczają poza kuchnię. Może ona odgrywać wiele rozmaitych, przywołanych niżej ról – wspierać ogrzewanie wnętrza domu bądź mieszkania, chronić jakieś elementy przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem oraz pomagać w wyczyszczeniu biżuterii czy sztućców.

Wzmocnienie ogrzewania

Jeśli chcesz niewielkim kosztem zwiększyć emisję ciepła z grzejnika do wnętrza, możesz owinąć tekturę folią aluminiową, a następnie umieścić ją za kaloryferem. Folia wówczas będzie odbijała ciepło w kierunku wnętrza i podnosiła w nim temperaturę.

Czyszczenie srebra

Folia aluminiowa będzie dobrym wyborem również w sytuacji, gdy zmagasz się z osadem na srebrnych sztućcach lub srebrnej biżuterii. Oprócz folii musisz wyposażyć się w miskę, gorącą wodę i sól. W wyłożonym folią aluminiową pojemniku z wodą i kilkoma łyżkami soli umieść biżuterię i sztućce. Po kilku godzinach powinny one odzyskać swój pierwotny wygląd.

Zabezpieczenie podczas remontu

W trakcie remontu, do ochrony niewielkich elementów przed zabrudzeniem farbą, również warto zastosować folię aluminiową. Oprócz klamek drzwiowych i listew folią warto zabezpieczyć tackę malarską. Dzięki temu nie będzie konieczne każdorazowe, żmudne oczyszczanie kuwety malarskiej z zaschniętej farby.

Blenda fotograficzna

Jeśli planujesz wykonanie fotografii, nie musisz od razu inwestować w profesjonalną blendę fotograficzną. Blendę możesz wykonać z fragmentu tektury owiniętego folią aluminiową. Taka blenda również zapewni dobre oświetlenie.

Folię aluminiową, która doskonale nadaje się zarówno do zastosowań kuchennych, jak i wyżej wskazanych użyć pozakuchennych, znajdziesz np. wśród produktów marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne. Skoro już znasz rozmaite metody wykorzystania folii aluminiowej, możesz zacząć je swobodnie wypróbowywać w domu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*