Fakty i mity o fotowoltaice

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Fakty i mity o fotowoltaice

Artykuł sponsorowany

W obliczu postępującego problemu z globalnym ociepleniem, coraz popularniejsze stają się ekologiczne systemy dostarczania energii do domu. Jednym z nich jest fotowoltaika – czyli sposób na pozyskiwanie energii z wykorzystaniem światła słonecznego. W ostatnich latach wokół fotowoltaiki narosło jednak wiele przekonań – przekonaj się, które z nich są prawdziwe.

Fotowoltaika może być jedynym źródłem energii w domu

To fakt. Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć 100% Twojego zapotrzebowania energetycznego. Należy jednak pamiętać, że instalacja urządzeń i nastawienie systemów wymaga profesjonalnej obsługi i warto zlecić je specjaliście. W ten sposób uzyskasz dostęp do pełnych możliwości fotowoltaiki, a co za tym idzie – do produkcji energii na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Zanim zdecydujesz się na zakup, dowiedz się więcej na stronie: https://columbusenergy.pl/ i rozważ skorzystanie z usługi fachowca, który oceni zapotrzebowanie Twojego domu na prąd.

Urządzenia fotowoltaiczne produkują nadwyżki prądu

To prawda. Dobrze zamontowana i nastrojona fotowoltaika może produkować nadwyżki prądu, które następnie są magazynowane w sieci. Jako osoba prywatna również możesz to robić, ponieważ ta funkcja nie jest zastrzeżona wyłącznie dla firm! Miejscem do przechowywania nadwyprodukowanej energii elektrycznej Twojego gospodarstwa jest zazwyczaj sieć elektryczna Zakładu Energetycznego – dzięki temu w dowolnej chwili możesz skorzystać ze „swojego” prądu. Oczywiście, jest to również opcja dostępna dla firm i przedsiębiorców, jeśli więc zdecydowałeś się na fotowoltaikę na terenie swojej działalności, koniecznie sprawdź opcje magazynowania nadprodukowanej energii.

Fotowoltaika się nie opłaca

To mit. Wiele osób twierdzi, że panele fotowoltaiczne są drogie – oczywiście, każdy ma prawo oceniać wydatki we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że mimo poniesienia stosunkowo dużego kosztu, jest to inwestycja jednorazowa, a w dodatku jej cena ciągle spada. Ponadto, fotowoltaika „zarabia na siebie” i dzięki produkcji prądu szybko się zwraca – a w dodatku jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Instalując ją, ponosisz więc znacznie niższe ryzyko, że zostaniesz w przyszłości obciążony podatkiem od zanieczyszczania środowiska. I wreszcie: fotowoltaika może być jeszcze tańsza! Wystarczy, że zaaplikujesz o ulgę lub dotację. Szacowany czas zwrotu kosztów poniesionych w związku z instalacją paneli wynosi obecnie około siedmiu lat, a więc nie warto czekać.

W Polsce nie ma słońca

To również mit. Niektórzy uważają, że Polska jest krajem za daleko wysuniętym na północ, w związku z czym instalacja fotowoltaiki jest nieopłacalna, bo panele mogą pracować tylko latem. To nieprawda. Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczająco dobre, a ponadto, panele fotowoltaiczne znacznie lepiej działają przy niższych temperaturach połączonych z wysokim nasłonecznieniem – może się więc okazać, że polski rynek jest na fotowoltaikę bardziej gotowy niż na przykład Hiszpania czy Grecja. Tezę też może potwierdzać również fakt, że najintensywniej pozyskiwanie energii ze słońca rozwija się w Niemczech, które znajdują się w podobnej sytuacji klimatycznej do Polski.

Fotowoltaika szybko się zużywa

Gwarancja na panele fotowoltaiczne wynosi przynajmniej 25 lat (a może być równa nawet 30 lat). W dodatku, producenci i firmy dystrybuujące gwarantują, że po tym okresie używania panele nadal będą sprawne przynajmniej w 70-80% i mogą dostarczać energii przez jeszcze wiele kolejnych lat. Warto dokładnie czytać opisy kupowanych produktów i zawierane umowy – a z pewnością nie zawiedziesz się na produkcie, który nabywasz.

Fot.: Sungrow EMEA/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*