Jak wybrać idealną poduszkę i kołdrę do spania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać idealną poduszkę i kołdrę do spania?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Poduszka i kołdra to idealne dopełnienie dobrego i wygodnego materaca do spania. Poduszka powinna być wygodna i musi odpowiednio podpierać głowę oraz szyję, z kolei kołdra musi być miła i komfortowa w dotyku, zapewniać dobre okrycie i umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Jak wybrać poduszkę i kołdrę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki do spania?

  • Pozycję spania – do spania na boku wybieramy wyższą i nieco twardszą poduszkę do spania. Musi idealnie wypełnić wolną przestrzeń między barkiem, głową, a materacem. Z kolei do spania na plecach lepiej wybrać niższą poduszkę, podczas spania na plecach głowa nie może być wygięta do przodu, a tak dzieje się, jeśli wybierzemy zbyt twardą i wysoką poduszkę. Będzie to powodować ból karku czy głowy o poranku. Podczas snu szyja i głowa powinny stanowić naturalne przedłużenie reszty ciała, a kręgosłup powinien układać się w prostej linii. Nienaturalne jest wyginanie podczas snu głowy na boki, do przodu czy do tyłu.
  • Twardość materaca – na miękkim materacu możemy mieć wrażenie, że zbyt twarda poduszka zapada się zbytnio w powierzchni materaca, dlatego warto spróbować to nieco skorygować, wybierając np. odrobinę miększą poduszkę. Z kolei na bardzo twardym materacu możemy sobie pozwolić na nieco sztywniejszą poduszkę, dzięki czemu głowa i szyja będą miały stabilne podparcie. 
  • Wypełnienie poduszki – w sklepach z poduszkami znajdziemy klasyczne poduszki puchowe, antyalergiczne poduszki syntetyczne oraz ortopedyczne poduszki z pianki. Puch jest uważany za najbardziej naturalny i luksusowy, jednak jest dość wymagający w pielęgnacji i nie nadaje się do intensywnego prania. Poduszki syntetyczne są stosunkowo tanie i łatwe do prania nawet w wyższych temperaturach, a poduszki piankowe oferują nieco inny rodzaj komfortu i doznań, więc jest to dobry wybór dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego, albo poszukują poduszki o właściwościach ortopedycznych.
  • Tkanina –  to właśnie materiał poduszki najbardziej odpowiada za pierwsze wrażenie komfortu i to, czy poduszka będzie przyjemna. Dobre poduszki syntetyczne czy puchowe mają poszycie z delikatnego inletu, czyli bardzo komfortowej i przewiewnej odmiany bawełny. Z kolei w poduszkach piankowych znajdziemy bardzo przyjemny i miękki pokrowiec wykonany z materiału, który szybko schnie, nadaje się do prania i zapobiega rozwojowi bakterii, które wraz z potem przenikają do środka poduszki.
  • Kształt, wysokość – poduszki puchowe i syntetyczne mają klasyczne prostokątne i kwadratowe kształty. Zwykle śpimy na jednej dużej i małej poduszce typu jasiek. Inaczej nieco jest w przypadku poduszek piankowych, które mogą mieć różne ciekawe kształty, dzięki czemu oferują idealne dopasowanie do kształtu ciała oraz zapewniają właściwości ortopedyczne.
ExpertSnu
Materiał prasowy Expert Snu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołdry do spania?

  • Wypełnienie – najbardziej luksusowe są kołdry puchowe, bo naturalny puch ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, co znaczy, że utrzymuje optymalną temperaturę w trakcie snu. Pod dobrą naturalną kołdrą z puchu zimą jest ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Do tego puch działa bardzo otulająco, co znacznie podnosi poziom komfortu w sypialni i ułatwia zasypianie. Rodzaj wypełnienia kołdry ma wpływ nie tylko na jakość snu, ale także na sposób pielęgnacji, bo większość wyrobów naturalnych nie nadaje się do prania w pralce. Z kolei kołdry syntetyczne można bez obaw prać w pralce i to nawet wyższych temperaturach, co pozwala na wyeliminowanie bakterii czy roztoczy. Niektóre kołdry dostępne są też w różnych klasach cieplnych, np. w wersji zimowej, letniej czy całorocznej. Kołdra letnia będzie mieć inną ilość wypełnienia, dzięki czemu będzie cieńsza i bardziej przewiewna.
  • Tkanina – kołdra powinna być zrobiona z dobrego, miłego i przepuszczającego powietrze materiału. Polecamy zwłaszcza inlet bawełniany, który jest komfortowy i zapewnia optymalną przepuszczalność powietrza, dzięki czemu nie ma ryzyka pocenia się. 

Jakich produktów unikać?

Nie polecamy tanich produktów wykonanych z materiałów kiepskiej jakości. Nie ma nic złego w poliestrze, jeśli stanowi wypełnienie kołdry czy poduszki, ale nie polecamy wyrobów z tkaniną na bazie poliestru, gdyż nie będzie to komfortowe w dotyku i może utrudniać wentylację. Nie polecamy także kołder i poduszek z tkaniną z mikrofibry, bo chociaż materiał jest miękki i miły, a do tego dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach, to mikrofibra bardzo gromadzi wilgoć i praktycznie nie oddycha.

Zdjęcie główne: Julian Hochgesang/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*