Jak bezpiecznie płacić rachunki przez internet krok po kroku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak bezpiecznie płacić rachunki przez internet krok po kroku?

Rachunki musi płacić każdy, niezależnie od tego ile ma lat oraz gdzie mieszka. W mniej skomunikowanych miejscach wyjście na pocztę lub do banku jest nie lada wyzwaniem. Przez to wiele osób decyduje się na płatności online. Jeśli chcesz płacić rachunki przez internet, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszukać. 

Czy płacenie rachunków przez internet jest bezpieczne? 

Opłata za mieszkanie, wodę czy prąd to jedynie część z zobowiązań, jakie mają Polacy. Najczęściej stacjonarne płatności wymagają wypełnienia różnorodnych druków. Często nie da się opłacić wszystkich rachunków w jednym miejscu. Wymaga to czasu, przemieszczania się po mieście, a często także nerwów. W tych trudnych czasach z pomocą przychodzą nam elektroniczne płatności, dzięki którym spłata zobowiązań nie jest trudnym wyzwaniem, a łatwym zadaniem. Niestety wiele osób, szczególnie starszych, obawia się, że płacenie przez internet nie jest do końca bezpieczne. Boją się, że ich dane wyciekną lub stracą pieniądze. Należy pamiętać, że internetowe płatności to jedne z najbezpieczniejszych transakcji, jakie istnieją. Warto jednak świadomie z nich korzystać. W końcu ostrożności nigdy za wiele. 

starsza kobiera płaci rachunki przez internet
Photo by master1305 from Freepik.com

Jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje internetowe? 

Poniżej przedstawiamy wskazówki, jakimi warto się kierować podczas dokonywania płatności internetowych:

  • pamiętaj, aby poprawnie wpisać swoje dane osobowe, a w szczególności numer konta bankowego. To jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ w razie pomyłki pieniądze mogą powędrować w całkowicie inne miejsce. Na swoim koncie najlepiej mieć zapisane na stałe przydatne numery bankowe, dzięki czemu można je wybrać jednym kliknięciem, a nie co miesiąc wpisywać od nowa;
  • nie powierzaj swoich danych osobom trzecim. Możesz oczywiście przekazać je członkom rodziny, do których masz bezwzględne zaufanie, ale to tyle. Nigdy nie podawaj numeru PIN, numeru klienta, którym logujesz się do banku, ani hasła do serwisu internetowego nikomu obcemu;
  • pamiętaj o dwuetapowej weryfikacji przelewu. Możesz ustawić ją w każdym banku. Zawsze, gdy chcesz wysłać przelew, przychodzi do Ciebie SMS ze specjalnym kodem. Dopiero po jego wpisaniu przelew może zostać wykonany. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed oszustami;
  • nie korzystaj z niezweryfikowanych witryn. Omijaj szerokim łukiem wszystkie strony rzekomo usprawniające dokonywanie opłat. Mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla Twoich funduszy, ale i danych osobowych;
  • jeśli chcesz wykonywać opłaty przez urządzenia mobilne, dokonuj ich jedynie przez zweryfikowaną stronę banku. Nie ściągaj niewiarygodnych aplikacji, które wydają się być prostsze w użyciu, jednak w konsekwencji są mniej zabezpieczone niż aplikacje bankowe. Przez przypadek dane mogą wyciec, a pieniądze z konta – zniknąć. 

Jak wykonać bezpieczną transakcję? Instrukcja krok po kroku

Jeśli nigdy nie korzystałeś z internetowych usług bankowych, nie ma powodów do wstydu. Obecnie płacenie rachunków jest niezwykle proste, my jedynie podpowiemy, jak wykonać je bezpiecznie. 

  1. Na początek zaloguj się na swoje konto bankowe. Dokonaj tego przy pomocy przeglądarki, którą masz zainstalowaną na komputerze. Do tego będzie Ci niezbędny login/numer klienta oraz hasło lub PIN. Pamiętaj, że to prywatne dane, których nie możesz nikomu udostępniać. 
  2. Następnie na stronie banku wybierz opcję „Przelew”. Najczęściej ta zakładka znajduje się w centralnej części profilu i jest pogrubiona, tak aby łatwo ją było znaleźć. 
  3. Po wybraniu zakładki pojawi się formularz. W zależności od banku na stronie może być opcja „Opłaty”. Po kliknięciu w nią należy wpisać niezbędne dane. Jeśli jej nie ma, wypełniamy zwykły formularz do przelewu. Odpowiednie wypełnienie rubryk to najważniejsze zadanie w całym procesie. Muszą się tam znaleźć dane odbiorcy (adres i nazwa usługodawcy), numer konta bankowego, na który ma wpłynąć należność, wymagany tytuł rachunku oraz kwota przelewu. 
  4. Po wprowadzeniu danych sprawdź je jeszcze raz. Jeśli nie ma w nich błędu, potwierdź transakcję. 

>> Zobacz też: Zakładanie konta na epuap. Korzyści dla posiadaczy konta

Przelewy można wykonywać o każdej porze. Nieważne czy jest to weekend, czy środek tygodnia. Pamiętaj jednak, że przelewy ekspresowe niosą ze sobą dodatkowe koszty. Z kolei zwykłe są całkowicie darmowe. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*