Wycieczki dla seniorów. Gdzie pojechać i jak szukać bezpiecznych ofert?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wycieczki dla seniorów. Gdzie pojechać i jak szukać bezpiecznych ofert?

Emerytura często wiąże się z niemal nieograniczonymi pokładami wolnego czasu. Wiele osób decyduje się wówczas na podróżowanie. Gdzie seniorzy mogą szukać ciekawych i bezpiecznych ofert? W jakich miejscach odpoczną i zadbają o zdrowie? Przedstawiamy kilka propozycji.

Wakacje seniorów mogą trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni, czas ich trwania tak naprawdę zależy od preferencji, stanu zdrowia i dostępnych środków finansowych. Emeryci często decydują się na wykupienie zorganizowanej wycieczki w biurze podróży. W tego typu ofertach trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób dostania się na miejsce wypoczynku. Wielogodzinna podróż pociągiem lub autokarem bywa męcząca i uciążliwa dla osoby starszej. Lepszym wyborem może być przelot samolotem albo trasa zakładająca regularne postoje bądź nocleg po drodze. W wypoczynku seniorów najważniejszy powinien być komfort.

Gdzie jechać – morze czy góry?

Seniorzy lubią wypoczywać zarówno nad polskim morzem, jak i w górach. Pobyt nad wodą uspokaja i wycisza. Górskie wycieczki będą świetną opcją dla miłośników aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek. Wiele pensjonatów w nadmorskich i górskich pensjonatach jest dostosowanych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Wybierając pensjonat dla seniora, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • wyżywienie – posiłki wliczone w cenę pobytu są wygodną opcją i pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, jaki trzeba poświęcić na gotowanie,
  • komfort – dobry pensjonat dla seniora uwzględnia jego potrzeby i oferuje wygodne pomieszczenia, szczególnie dla osób, które mogą mieć problemy z poruszaniem się,
  • spokój i cisza – seniorzy lepiej odpoczną, jeśli ich pensjonat będzie w spokojnej i bezpiecznej okolicy, oddalony od miejskiego zgiełku,
  • bliskość przyrody i atrakcje – pobliskie lasy i parki umożliwią codzienne spacery. Dla niektórych seniorów znaczenie może mieć również bliskość ośrodków rehabilitacyjnych. Warto sprawdzić też ofertę rekreacyjną i dostępne zajęcia.

Sanatorium – wczasy dla zdrowia

Dobrą opcją dla seniorów są również wakacje połączone z dbaniem o zdrowie. Niezmienną popularnością cieszą się sanatoria i uzdrowiska, w których osoby starsze mogą odpocząć, zregenerować się, podreperować zdrowie, a nawet nawiązać nowe znajomości. Szukając wakacji dla seniora w sanatorium, warto zwrócić uwagę na takie miejscowości, jak Szczawnica, Kołobrzeg czy Krynica-Zdrój. Osoby zmagające się z chorobami płuc, układu krążenia i reumatyzmem powinny wybrać się do Ciechocinka. Z kolei w Nałęczowie oferowane są zabiegi dla chorych na serce i depresję.

Na co zwrócić uwagę, szukając wakacji dla seniora?

Podczas planowania wakacji dla osoby starszej, zadbajmy o dostęp do opieki medycznej. Nawet jeśli senior cieszy się dobrym zdrowiem, warto wiedzieć, czy w pobliżu noclegu są placówki medyczne. Dobrym pomysłem jest również wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które będzie obejmować m.in. koszty leczenia i ratownictwa oraz ubezpieczenie bagażu.

Gdzie szukać ofert wakacji dla emerytów? Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych biur podróży, które specjalizują się w organizacji i obsłudze wczasów dla seniorów. Niektóre z nich współpracują nawet z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Zdj. główne: pasja1000/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*