Jak dbać o roślinność w ogrodzie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o roślinność w ogrodzie?

Artykuł sponsorowany

Aby cieszyć się pięknie wyglądającym ogrodem, należy poświęcić sporo czasu na jego pielęgnację. Wie o tym, każdy, kto zajmuje się pielęgnacją roślin, zarówno hobbystycznie, jak i zawodowo. Tylko wtedy możemy być pewni, że kwiaty staną się prawdziwą ozdobą naszego otoczenia. Dziś podpowiemy, co jest kluczowe w pielęgnacji roślin i jakich etapów nie można pominąć, jeśli zależy nam na zadbanym ogrodzie.

Nawozy

Bez odpowiednich nawozów, rośliny mają o wiele mniejsze szanse na zdrowy wzrost. Na rynku możemy znaleźć całą gamę produktów, wspomagających przyrost i kwitnienie. Różnią się one między sobą m.in. formą. Część z nich aplikujemy na roślinę za pomocą podlewania, inne poprzez spryskiwanie liści. Należy ich używać do momentu, aż pojawią się pierwsze kwiaty. Pamiętajmy, by stosować je zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że nie zaszkodzimy roślinie.

Pokaźną grupę wśród wszystkich nawozów stanowią nawozy doglebowe. Substancje odżywcze w nich zawarte wchłaniane są wraz z wodą przez system korzeniowy. W zależności od rodzaju, można rozprowadzać je na powierzchni gleby, w okolicy kroplownika lub mieszać z podłożem.

Nie można nie wspomnieć także o nawozach dolistnych. Działają one o wiele szybciej i skuteczniej, niż nawozy doglebowe. Nawozy dolistne nie zalegają w glebie, dzięki czemu nie dochodzi do wymywania ich w głąb profilu glebowego oraz zmniejsza się ryzyko zablokowania pierwiastków pokarmowych.

Regulatory wzrostu

Lata badań nad hormonami roślin sprawiły, że jesteśmy w stanie samodzielnie stymulować lub hamować ich wzrost. Jest to szczególnie cenna wiedza, jeżeli zależy nam na konkretnym wyglądzie ogrodu. Jednym z tego typu nawozów jest akusyn. Jest to regulator wzrostu, który naturalnie znajduje się w wierzchołkowych częściach roślin. Jego suplementacja pobudza rośliny i sprawia, że szybciej rosną.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie substancji, które zahamują wzrost rośliny. W tym celu należy użyć skarlaczy. Nie występują one naturalnie w roślinie, lecz są sztucznie wytwarzane przez człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wpływu na wzrost, hamują one także przyrost pąków i kwiatów.

Ochrona przed szkodnikami

W uprawie roślin w ogrodzie mogą przeszkodzić nam szkodniki. Ich obecność możemy szybko zauważyć po złym stanie liści lub łodyg. Im szybciej rozpoczniemy z nimi walkę, tym w lepszym stanie zostanie zachowana roślina. Pomogą nam w tym wszelkiego rodzaju preparaty, którymi należy spsikiwać kwiat. W pozbyciu się przędziorków, skutecznie poradzą sobie akarycydy.

Co robić, by kwiaty długo kwitły?

Jeżeli zależy nam na tym, by kwiaty w ogrodzie kwitły jak najdłużej, wystarczy usuwać te przekwitłe. Staraj się również nie podlewać roślin w dzień, gdy ich liście są nagrzane, a robić to wieczorem lub o świcie. Najlepiej, by temperatura wody była zbliżona do temperatury otoczenia. Dzięki temu liście nie ulegną poparzeniu. Regularnie sprawdzajmy, czy rośliny są zdrowe, czy nie ma na nich szkodników, a w przypadku ich pojawienia się, szybko stosujmy opryski.

Fot.: Zoe Schaeffer/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*