Jak dostosować dom do osoby chorej na demencję. Wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dostosować dom do osoby chorej na demencję. Wskazówki

Demencja jest bardzo podstępną chorobą występującą w jesieni życia. W jaki sposób można zabezpieczyć dom dla osoby chorej na demencję? Czym jest zasada 4xP?

Czym jest zasada 4xP i dlaczego warto ją stosować?

Podczas dostosowywania domu dla osoby chorej na demencję należy stosować zasadę 4xP. Otoczenie osoby chorej musi być przyjazne, przypominające, przygotowane na trudne sytuacje i przystosowane do potrzeb. Bardzo szybko należy wprowadzić zasadę 4xP, ponieważ demencja u każdej osoby postępuje inaczej.

Przyjazne

Ważne, aby osoba chora czuła się dobrze we własnym domu. Powinna czuć się chciana i kochana.

Przypominające

W przebiegu demencji bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa i „bycia u siebie”. Warto, aby chory był otoczony przedmiotami, które zna i lubi. Dzięki temu będzie czuł się pewniej we własnym domu.

Przygotowanie na trudne sytuacje

Mieszkanie powinno być przystosowane do różnych sytuacji, które mogą wydarzyć się w związku z rozwojem choroby. Funkcjonowanie chorego może ulec pogorszeniu w trakcie trwania choroby. Dlatego tak ważne jest przygotowanie na trudne sytuacji i zlikwidowanie potencjalnych zagrożeń. Można to zrobić przez:

  • dostosowanie przedmiotów codziennego użytku – warto wybierać przedmioty trwałe np. nietłukącą się porcelanę;
  • zapewnienie swobodnego przejścia – zlikwidowanie dywaników oraz progów. Jeśli jest to możliwe, to warto wyrzucić meble, które mają ostre kanty;
  • zabezpieczenie schodów – jeśli w mieszkaniu są schody, to należy je odpowiednio zabezpieczyć np. bramką;
  • zabezpieczenie kontaktów i usunięcie niebezpiecznych przedmiotów – z zasięgu wzroku chorego warto wyeliminować wszystkie kable, ostre przedmioty i środki chemiczne; 
  • wprowadź strefę produktów zagrażających zdrowiu – osoba chora na demencje bardzo łatwo może pomylić np. kreta w granulacie z cukierkami. Dlatego tak ważne jest znalezienie miejsca, w którym będą przechowywane rzeczy zagrażające zdrowiu. Dobrym rozwiązaniem jest np. szafka zamykana na klucz;
  • wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zabezpieczenia – warto zamontować dodatkowe zabezpieczenia na drzwiach zewnętrznych i oknach.
osoba starsza ze zdjęciem
Photo by Sabine van Erp from Pixabay.com

Przystosowanie do potrzeb

Mieszkanie osoby starszej powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, wygodne i funkcjonalne. W przystosowaniu mieszkania do potrzeb najważniejsze jest:

  • oświetlenie – odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli będzie odpowiednio dopasowane, to można ograniczyć tzw. syndrom zachodzącego słońca (u chorego występuje nasilenie objawów po południu i wieczorem). Warto zapewnić takiej osobie jak najwięcej światła dziennego. Żarówki powinny mieć również ciepłą barwę światła. Warto zamontować czujniki ruchu, które zapalą światło, gdy starsza osoba będzie szła w nocy do toalety;
  • dźwięk – warto ograniczyć natężenie dźwięków. Zbyt duża ilość może powodować u chorego irytację;
  • kolorystyka – gdy choroba rozwija się, to osoba starsza przestaje rozróżniać kolory. Dlatego warto z mieszkania wyeliminować wzorzyste elementy i zastąpić je kontrastowymi barwami. Można oznaczyć drzwi napisami lub obrazkami. Dzięki temu chory będzie wiedział, co znajduje się w środku;
  • podłogi – najlepiej jest zastosować wykładziny dywanowe, które będą odróżniały się od koloru ścian. Wykładzina powinna być w jednolitym kolorze;
  • meble – meble powinny być ergonomiczne z twardym siedziskiem.

Pokój osoby chorej na demencję 

Pokój osoby chorej na demencję nie może być zagracony. Starsza osoba powinna mieć możliwość swobodnego poruszania się po nim. W pokoju powinny znajdować się również pamiątki. Najważniejszym elementem w takim pokoju jest łóżko, wokół którego powinno być na tyle przestrzeni, aby można było się swobodnie poruszać. Warto wybrać łóżko z możliwością regulacji wysokości oraz regulacją barierek. Reszta mebli powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Przy łóżku powinna znajdować się szafka, na której będą przechowywane najpotrzebniejsze przedmioty.

Jak urządzić kuchnię osoby chorej na demencję?

Kuchnia jest najbardziej newralgicznym miejscem w całym domu, ponieważ chory może być samodzielny w tym pomieszczeniu i jednocześnie jest w nim najbardziej narażony na wypadek. Gdy chory potrafi sam przygotować sobie posiłek, to warto zabezpieczyć płytę grzewczą, aby uniknąć pożaru. Do gotowania wody warto używać bezprzewodowego czajnika, który automatycznie się wyłącza. Na noc należy zakręcać główny zawór gazu.

Warto zabezpieczyć szafki kuchenne specjalnymi blokadami. W zabezpieczonych szafkach należy schować ostre przyrządy kuchenne. Stół, przy którym spożywa posiłki osoba chora, powinien być kwadratowy lub prostokątny. Dzięki temu osoba cierpiąca na demencję będzie miała poczucie bezpieczeństwa, ponieważ każda z osób przy stole będzie miała swoją przestrzeń.

>> Przeczytaj także: Jak przystosować hotelową łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak stworzyć bezpieczną łazienkę?

Stworzenie bezpiecznej łazienki często jest bardzo problematyczne, ponieważ najczęściej są to ciasne i nieustawne pomieszczenia. W łazience, z której korzysta osoba chora na demencję, należy unikać ciemnych kolorów i błyszczących powierzchni. Warto zamienić wannę na prysznic z odpływem liniowym. Jeśli to możliwe, to należy z łazienki usunąć pralkę i rzeczy ze szkła. Wszystkie produkty chemiczne i kosmetyczne trzeba zabezpieczyć w szafce zamykanej na zamek. W łazience osoby chorej warto zrezygnować z lustra, ponieważ wraz z postępem choroby starsza osoba może bać się własnego odbicia.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*