Jak przygotować grunt pod budowę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować grunt pod budowę?

Artykuł sponsorowany

Działką budowlaną często nazywane są niezagospodarowane tereny, jednak warto pamiętać, że takie posesje należy jeszcze odpowiednio przygotować pod budowę. Na co zwrócić uwagę? 

Ogrodzenie i zabezpieczenie działki

Pierwszym elementem procesu przygotowywania budowy jest jej oznakowanie. Cały teren należy ogrodzić w wyznaczonych punktach geodezyjnych. Takie punkty, powinny być zaznaczone już przy zakupie działki. Jeśli tak się nie stało, należy zgłosić się do geodety, który dokona stosownych pomiarów na podstawie map i pomoże wyznaczyć właściwe granice działki. Jako ogrodzenie budowy najlepiej sprawdza się zwykła siatka, która jest nie tylko tania, ale również łatwa w montażu. Na terenie budowy nie może zabraknąć także prawidłowego oznakowania, w tym żółtej tablicy informacyjnej. Powinny się na niej znaleźć najważniejsze dane dotyczące budowy, między innymi rodzaj prowadzonych prac,  nazwisko kierownika budowy, dane kontaktowe do  właściciela działki czy numer pozwolenia na budowę. Po wykonaniu tych prac można rozpocząć przygotowywanie gruntu pod budowę. Brak takiej tablicy informacyjnej może zakończyć się mandatem od inspektora nadzoru budowlanego w wysokości 500 złotych. 

Wyrównanie terenu i wycięcie krzewów

Kolejnym etapem prac przygotowujących grunt na działce budowlanej jest wykopanie wszystkich niepotrzebnych krzewów oraz drzew. W tym zakresie warto pamiętać, że na wycinkę roślin, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiednio 80, 65 lub 50 cm, należy mieć specjalne pozwolenie. Można je uzyskać, składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta lub Gminy. Po wycięciu wszystkich przeszkadzających roślin może przejść do wyrównania całej działki.  Proces ten najczęściej rozpoczyna się od pomiarów geodezyjnych, dzięki którym oprócz wszelkich nierówności terenu można poznać jego charakterystykę, między innymi jego rodzaj i nośność, a także poziom wód gruntowych. W kwestii wód gruntowych szczególnie pomocne okazują się igłofiltry, czyli system blisko rozmieszczonych rur, pomagających wysuszyć grunt i odprowadzić całą wilgoć oraz ustabilizować glebę. Ich montaż wykonuje się na ostatnim etapie przygotowywania gruntu pod budowę, przed wylewaniem fundamentów. 

Wykopy pod fundamenty 

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków oraz wyposażeniu terenu w niezbędne dla pracowników elementy, takie jak dostęp do toalety czy postawienie garażu do przechowywania materiałów budowlanych, można rozpocząć ostatni etap przygotowawczy gruntu. Krok ten dotyczy wykopów fundamentów. Wyznaczenie odpowiedniej lokalizacji i głębokości wykopów zatwierdza geodeta raz kierownik budowy. Prace zależą w dużej mierze od rodzaju budowy, jednak standardowo przyjmuje się, że najlepiej wykopy pod fundamenty wykonuje się za pomocą maszyn budowlanych. Jeśli podczas wykopu okaże się, że poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki do planowanych fundamentów, należy zainstalować system igłofiltrów, który szybko i skutecznie pomoże osuszyć i ustabilizować glebę. 

Fot.: Avel Chuklanov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*