Jak szybko pozbyć się kurzu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak szybko pozbyć się kurzu?

Artykuł sponsorowany

Główne składniki kurzu opadają z ludzi i tkanin, takich jak odzież, meble, zasłony i dywany. Ponieważ prawdopodobnie nie będziesz żyć “życiem wolnym od tkanin” (i ludzi), nie możesz powstrzymać głównych producentów znienawidzonego pyłu. Zamiast tego należy stosować dobre techniki sprzątania, aby zaatakować kurz w miejscach, w których gromadzi się i rozprzestrzenia.

Podstawy

Przede wszystkim: odkurzaj dywany i często je wytrzepuj. Wykładzina dywanowa to światowej klasy zbieracz kurzu, który wyrzuca cząsteczki z powrotem w powietrze za każdym razem, gdy po niej przechodzisz . Czyszczenie jest praktycznie niemożliwe. Odkurzanie pomaga, ale to jak próba wysysania wszystkich liści z lasu. Czyszczenie dywanów jest łatwiejsze, ponieważ można nimi potrząsać lub oporządzać na zewnątrz lub okresowo wysyłać je do pralni. Częste odkurzanie ruchliwych ścieżek nie wyeliminuje kurzu, ale zmniejszy jego uporczywość. I zmniejszy cząsteczki piasku, które ścierają włókna dywanu i powodują ich rozpad. Regularnie odkurzaj poduszki i inne tkaniny do mebli. Podobnie jak dywan, tworzą, zbierają i wyrzucają kurz w powietrze, gdy na nich usiądziesz.

Na stronie york.pl znajdziesz sklep z produktami, dzięki którym zadbasz o czystość w swoim domu.

Czyść sypialnie raz w tygodniu, ponieważ prawdopodobnie spędzasz w nich więcej czasu niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu. Elementy naskórka zbierają się szczególnie w pościeli, a pościele i odzież również zawierają pył z tkanin. Regularne pranie pomoże utrzymać kurz w ryzach. Jeśli cierpisz na alergie, sypialnie zajmują pierwsze miejsce na liście pod względem kontroli kurzu.

Łatwo je zignorować, ale szafy z ubraniami również gromadzą kurz. Odzież także zrzuca włókna, a za każdym razem, gdy otwierasz i zamykasz drzwi oraz wyciągasz rzeczy i buty, ruchy powietrza wyrzucają ten pył w powietrze. Cząsteczki kurzu opadają w dół, więc podłoga w szafie wolna od butów i innego bałaganu umożliwia szybkie i skuteczniejsze odkurzanie.

Nie wspomnieliśmy o najmniej widocznych miejscach zbierania kurzu – na przykład pod łóżkami i meblami oraz za kuchenką i lodówką. Kurz osiada w tych obszarach poza zasięgiem wzroku, ale gdy już się uspokoi, zwykle pozostaje niezakłócony. Chociaż opłaca się okresowo czyścić te obszary, nie będą one powodować widocznych cząsteczek w ruchliwych obszarach Twojego domu. Czyść je jednak regularnie, jeśli masz alergie, ponieważ roztocza mogą się tam dalej rozwijać.

Zatrzymaj wtórne źródła pyłu

Wszyscy nieustannie przynoszą ziemię na podeszwach z zewnątrz. Większość spada w promieniu kilkudziesięciu centymetrów od drzwi wejściowych, więc dywanik tuż za drzwiami i mata na zewnątrz będą zbierać większość brudu.

Włosy i inny kurz z psów, kotów i ptaków rozprzestrzenią się po całym domu. Żadna strategia kontroli nie zadziała tutaj dobrze. Jeśli masz alergie, być może będziesz musiał znaleźć nowy dom dla swoich zwierząt.

Roztocza żyją w prawie każdym domu, ponieważ lubią ciepłe, wilgotne środowisko z dużą ilością naskórka do zjedzenia. W większości przypadków nie stanowią one problemu i można je łatwo kontrolować poprzez regularne pranie pościeli i odkurzanie.

kobieta ściera kurze
Photo by rawpixel.com from Freepik.com

Często roztocza powodują alergie. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz na nie uczulenie, proste metody kontroli obejmują najczęściej pranie pościeli w wodzie o temperaturze ok. 55 stopni i utrzymywanie wilgotności poniżej 60% poprzez klimatyzację lub osuszanie. Roztocza wkrótce wyschną i umrą. 

Pleśń uwalnia tysiące maleńkich zarodników, które przyczyniają się do powstawania miejscowego kurzu, wytwarzają nieprzyjemne zapachy, a czasem powodują reakcje alergiczne. To mikroskopijne grzyby żyjące w ogromnych koloniach na wilgotnych obszarach. Kolonie wyglądają jak ciemne smugi i można je znaleźć w rogach, na fugach w płytkach łazienkowych, a zwłaszcza pod wykładziną w wilgotnych miejscach, takich jak piwnice. Kontroluj pleśń i grzyby, eliminując dopływ wilgoci za pomocą takich środków, jak osuszanie, wentylatory wyciągowe w łazienkach, lepsze odwadnianie fundamentów i uszczelnianie podłóg betonowych lub usuwanie wykładzin. Możesz zabić istniejącą pleśń i pleśń, przemywając obszar mieszaniną 1 części wybielacza w płynie i 10 części wody. Załóż rękawiczki i okulary ochronne.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*