Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

Artykuł sponsorowany

Aranżacja mieszkania to wyzwanie, które może pozwolić Ci lepiej poznać siebie i znaleźć estetykę, którą naprawdę pokochasz. Z czasem możesz przekonać się, że najbardziej komfortowo czujesz się w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym, glamour albo retro. Jeśli czujesz, że Twoja dusza należy do lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych albo siedemdziesiątych XX wieku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Retro, czyli spojrzenie w przeszłość

Estetyka retro, nazywana również stylem vintage, zyskuje na popularności. W ramach tego stylu w pomieszczeniach łączy się dodatki i meble pochodzące z ubiegłych dziesięcioleci (najczęściej lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, nie brakuje jednak również odwołań do dwudziestolecia międzywojennego czy lat 2000). Co ciekawe, aranżacja retro nie charakteryzuje się próbami odwzorowania pomieszczeń z ulubionej epoki, ale raczej stosowaniem nawiązań do przeszłości. Jest więc połączeniem nowoczesnego, funkcjonalnego stylu i dodatków czy mebli imitujących modele popularne w konkretnym dziesięcioleciu. Łącząc te dwa nurty – przeszłość i nowoczesność – można uzyskać ciekawe efekty, warto jednak zdawać sobie sprawę, że to zadanie może być trudniejsze, niż wydaje się z boku. Łączenie różnych stylów aranżacyjnych stanowi pewnego rodzaju wyzwanie i jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w estetycznych aranżacjach, najlepiej skontaktuj się z architektem wnętrz, który pomoże Ci uzyskać wymarzony efekt. 

Jak powinna wyglądać aranżacja w stylu vintage?

Urządzenie pomieszczenia, całego mieszkania lub nawet domu z stylu retro nie jest proste, ale z pewnością może przynieść Ci dużo satysfakcji. Najlepiej do aranżacji w stylu retro nadają się nowoczesne domy i mieszkania w budynkach nowego budownictwa. Takie połączenie współczesnych trendów z dekoracjami, wykończeniem i meblami nawiązującymi do minionych dziesięcioleci działa na wyobraźnię i pozwala na uzyskanie fantastycznego efektu mid century modern. Jakie powinny być elementy nadające aranżacji klimat retro? Najważniejsza jest ich stylizacja. Dobrym jej przykładem mogą być lampy dostępne na stronie: https://kolory-swiatla.pl/, które mimo nowoczesnego projektowania mają w sobie coś z ubiegłego wieku. W podobny sposób możesz szukać mebli, dekoracji czy dodatków takich jak klamki do drzwi i gałki do szuflad. Takie drobiazgi z pewnością mogą przyczynić się do nadaniu wnętrzu charakteru epoki, którą uwielbiasz. Ważne jest również stosowanie abstrakcyjnych i oryginalnych wzorów i elementów wystroju. Pozwól sobie na używanie pełnej gamy kolorów i przygotuj się na odwiedzanie sklepów z antykami, w których możesz znaleźć nie tylko meble idealne do Twojego nowego wnętrza, ale również mnóstwo inspiracji.

Główne cechy charakteryzujące estetykę retro

Każdy styl aranżacyjny na cechy, po których z łatwością można go rozpoznać i które nadają mu charakteru. W przypadku estetyki retro są to przede wszystkim mocne kolory, geometryczne i roślinne wzory, wzorzyste zasłony i tapety. Takie elementy wnętrz bywają trudne do włączenia w ogólny projekt pomieszczenia, ale bez nich nie sposób stworzyć wiarygodnego pokoju retro – choć nowoczesne podejście do vintage zakłada nieco mniej krzykliwe i różnorodne rozwiązania. Warto więc poszukać złotego środka, który pozwoli Ci na odtworzenie klimatu ukochanej epoki, a jednocześnie zachowanie pewnego stylu i dobrego smaku. Dodatkami, które są charakterystyczne dla estetyki retro, są przede wszystkim nóżki i gałki mebli stylizowane na minione dziesięciolecia (a często chromowane), wykorzystanie sztucznych materiałów, a także oryginalne i niestandardowe ozdoby. W przypadku mebli warto postawić na drewno oraz twarde tworzywo sztuczne. Jeżeli decydujesz się na tę stylistykę, powinieneś jednak ograniczyć się na przykład do trzech lub czterech kolorów i wzorów przewodnich – to pomoże Ci stworzyć pomieszczenie, które będzie miało duszę.

Fot.: Mick Haupt/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*