Pandemia spowodowana koronawirusem dotknęła wszystkich – grupą szczególnie narażoną na poczucie samotności są osoby starsze, które źle znoszą izolację od rodziny. Jak wspierać seniorów w tym czasie?
Epidemia koronawirusa odbiła się szczególnie niekorzystnie na zdrowiu psychicznym seniorów. Wymuszone ograniczenie kontaktów z rodziną, sąsiadami, brak możliwości codziennego, swobodnego wyjścia do sklepu, czy spacerów z przyjaciółmi. Utrudniony dostęp do placówek leczniczych to dla wielu starszych osób źródło dużego niepokoju i lęku. Jeśli podczas rozmowy telefonicznej z mamą, tatą, babcią lub dziadkiem zauważymy, że nasz bliski jest apatyczny, małomówny, wycofany lub przygnębiony – reagujmy natychmiast. Jak pomóc osobom w podeszłym wieku w okresie pandemii? Oto sprawdzone porady, którymi warto się kierować.
Starajmy się wspierać i regularnie kontaktować z bliskimi – codzienna, nawet kilkuminutowa rozmowa przez telefon może sprawić, że senior poczuje się potrzebny i ważny. Pamiętajmy, aby uważnie wsłuchiwać się w to, co mówi do nas członek rodziny, aktywnie uczestniczmy w rozmowie, a nie tylko potakujmy, zajmując się przy okazji wieloma innymi sprawami. Niech senior ma poczucie, że jesteśmy w tej chwili tylko dla niego. Czasem poczucie bliskości może budować również wspólne trwanie w ciszy, jeśli podejmujemy trudne tematy. Nigdy nie bagatelizujmy obaw seniora, nie mówmy: “Po co się znów zadręczasz”, tylko „Rozumiem Twój lęk, czuję się podobnie, ale może zamiast rozmyślać, rozwiążesz nową krzyżówkę lub uporządkujesz przyprawy w kuchni”? Rozmowa ze starszą osobą zawsze powinna być przeprowadzana na partnerskich zasadach. Nie mówmy rozkazującym, nieznoszącym sprzeciwu tonem. Nie traktujmy seniora protekcjonalnie, jakby był dzieckiem, które nie poradzi sobie z niczym samo, gdyż jest to bardzo upokarzające dla drugiej strony. Wykażmy się empatią i szacunkiem.
>> Zobacz też: Odwiedziny w pandemii. Jak poradzić sobie bez najbliższych?
Jeśli babcia lub dziadek obawiają się wizyt w sklepie z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem, warto zaproponować im pomoc w robieniu zakupów (w trosce o bezpieczeństwo seniorów, możemy zostawić siatki z zakupami pod drzwiami wejściowymi). To doskonała okazja do przemycenia dziadkom laurek i rysunków przygotowanych przez dzieci lub liścików z pozdrowieniami – z pewnością będzie to dla nich miła i niezwykle wzruszająca niespodzianka.
Aby zaspokoić tęsknotę za najmłodszymi członkami rodziny, warto organizować wspólne spotkania online, oczywiście jeśli seniorzy opanowali obsługę komunikatorów internetowych. Podczas wideorozmów możemy nie tylko dyskutować z bliskimi, ale też wspólnie gotować, piec ciasta, czytać, czy grać w gry karciane. Wielu seniorów bardzo lubi gry w szachy i warcaby. Z pewnością sprawimy im dużą przyjemność, rozgrywając zdalnie wspólne partie.
Podsumowując, najlepszym przejawem miłości i troski o starszych członków naszej familii jest bycie czujnym, uważnym i otwartym na ich potrzeby. Pamiętając o tych zasadach, z pewnością uda nam się wesprzeć starsze osoby z naszego najbliższego otoczenia.
Mamy nadzieję, że nasze praktyczne i proste do wcielenia w życie porady okażą się przydatne i sprawią, że od tej pory wielu seniorów będzie miało mnóstwo okazji do uśmiechu, mimo trudnych okoliczności, w jakich wszyscy od miesięcy musimy funkcjonować.