Jak wspierać osoby starsze w czasie pandemii?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wspierać osoby starsze w czasie pandemii?

Pandemia spowodowana koronawirusem dotknęła wszystkich grupą szczególnie narażoną na poczucie samotności są osoby starsze, które źle znoszą izolację od rodziny. Jak wspierać seniorów w tym czasie?

Izolacja, smutek i samotność – nowa rzeczywistość osób starszych

Epidemia koronawirusa odbiła się szczególnie niekorzystnie na zdrowiu psychicznym seniorów. Wymuszone ograniczenie kontaktów z rodziną, sąsiadami, brak możliwości codziennego, swobodnego wyjścia do sklepu, czy spacerów z przyjaciółmi. Utrudniony dostęp do placówek leczniczych to dla wielu starszych osób źródło dużego niepokoju i lęku. Jeśli podczas rozmowy telefonicznej z mamą, tatą, babcią lub dziadkiem zauważymy, że nasz bliski jest apatyczny, małomówny, wycofany lub przygnębiony – reagujmy natychmiast.  Jak pomóc osobom w podeszłym wieku w okresie pandemii? Oto sprawdzone porady, którymi warto się kierować.

Zrozumienie, szacunek i uważne słuchanie drugiej strony

Starajmy się wspierać i regularnie kontaktować z bliskimi – codzienna, nawet kilkuminutowa rozmowa przez telefon może sprawić, że senior poczuje się potrzebny i ważny. Pamiętajmy, aby uważnie wsłuchiwać się w to, co mówi do nas członek rodziny, aktywnie uczestniczmy w rozmowie, a nie tylko potakujmy, zajmując się przy okazji wieloma innymi sprawami. Niech senior ma poczucie, że jesteśmy w tej chwili tylko dla niego. Czasem poczucie bliskości może budować również wspólne trwanie w ciszy, jeśli podejmujemy trudne tematy. Nigdy nie bagatelizujmy obaw seniora, nie mówmy: “Po co się znów zadręczasz”,  tylko „Rozumiem Twój lęk, czuję się podobnie, ale może zamiast rozmyślać, rozwiążesz nową krzyżówkę lub uporządkujesz przyprawy w kuchni”? Rozmowa ze starszą osobą zawsze powinna być przeprowadzana na partnerskich zasadach. Nie mówmy rozkazującym, nieznoszącym sprzeciwu tonem. Nie traktujmy seniora protekcjonalnie, jakby był dzieckiem, które nie poradzi sobie z niczym samo, gdyż jest to bardzo upokarzające dla drugiej strony. Wykażmy się empatią i szacunkiem.

>> Zobacz też: Odwiedziny w pandemii. Jak poradzić sobie bez najbliższych?

Pomoc w codziennych zakupach i miłe oznaki troski

Jeśli babcia lub dziadek obawiają się wizyt w sklepie z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem, warto zaproponować im pomoc w robieniu zakupów (w trosce o bezpieczeństwo seniorów, możemy zostawić siatki z zakupami pod drzwiami wejściowymi). To doskonała okazja do przemycenia dziadkom laurek i rysunków przygotowanych przez dzieci lub liścików z pozdrowieniami – z pewnością będzie to dla nich miła i niezwykle wzruszająca niespodzianka. 

Wspólne spędzanie czasu online dzięki wideorozmowom 

Aby zaspokoić tęsknotę za najmłodszymi członkami rodziny, warto organizować wspólne spotkania online, oczywiście jeśli seniorzy opanowali obsługę komunikatorów internetowych. Podczas wideorozmów możemy nie tylko dyskutować z bliskimi, ale też wspólnie gotować, piec ciasta, czytać, czy grać w gry karciane. Wielu seniorów bardzo lubi gry w szachy i warcaby. Z pewnością sprawimy im dużą przyjemność, rozgrywając zdalnie wspólne partie.

dziadkowie rozmawiający na skype
Photo by freepik, from: Freepik.com

Podsumowując, najlepszym przejawem miłości i troski o starszych członków naszej familii jest bycie czujnym, uważnym i otwartym na ich potrzeby. Pamiętając o tych zasadach, z pewnością uda nam się wesprzeć starsze osoby z naszego najbliższego otoczenia. 

Mamy nadzieję, że nasze praktyczne i proste do wcielenia w życie porady okażą się przydatne i sprawią, że od tej pory wielu seniorów będzie miało mnóstwo okazji do uśmiechu, mimo trudnych okoliczności, w jakich wszyscy od miesięcy musimy funkcjonować. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*