Jak zorganizować piknik dla całej rodziny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zorganizować piknik dla całej rodziny?

Koniec wiosny i początek lata jest idealnym czasem, aby wybrać się całą rodziną na piknik. Wspólny posiłek na świeżym powietrzu świetnie smakuje. Warto go odpowiednio zorganizować. O czym pamiętać?

O czym należy pamiętać, organizując piknik?

Piknik jest świetnym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu. A jego organizacja może sprawić dzieciom i dorosłym dużo przyjemności.

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pikniku jest koc. W sklepach dostępne są maty lub koce z warstwą izolacyjną. Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia jest preparat na kleszcze i komary. Warto go użyć przed rozpoczęciem pikniku. Preparaty nie dają 100% ochrony, ale minimalizują ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Na piknik nie należy brać ze sobą gadżetów multimedialnych. Czas pikniku powinien być tylko dla rodziny. Dlatego warto wyciszyć telefon. Nie należy zabierać z domu zbyt dużo zabawek dla dziecka. Bardzo często wystarczą dwie lub trzy, ponieważ dziecko i tak będzie miało inne atrakcje. Nie należy ze sobą zabierać zabawek z małymi elementami. Gdy coś się zgubi, to będzie straszny płacz. 

Podczas pikniku nie należy nikomu przeszkadzać. Nie wolno niszczyć również przyrody. Opuszczając miejsce pikniku, trzeba posprzątać i zabrać śmieci. Piknik jest świetnym sposobem, aby nauczyć dzieci szacunku do przyrody.

Rozrywka dla całej rodziny w czasie pikniku

Rodzinny piknik jest czasem aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Warto poobserwować dokładnie miejsce, podglądając ptaki i owady i poznając roślinność. Rozrywka na pikniku powinna być dostosowana do potrzeb rodziny. Można spędzić czas z książką w ręku, czy aktywnie grając w różne gry np. karciane lub w piłkę nożną. Jeśli dzieci są małe, to można zaproponować gry edukacyjne. 

Lista niezbędnych rzeczy na piknik:

 • koc piknikowy najlepiej z warstwą izolacyjną;
 • pojemny kosz piknikowy;
 • napoje – najlepsza będzie woda np. z dodatkiem mięty lub soku z cytryny;
 • nakrycia głowy dla całej rodziny;
 • preparat odstraszający komary i kleszcze;
 • krem ochronny na słońce;
 • mała apteczka turystyczna, w której powinny znaleźć się zestaw plastrów, woda utleniona, bandaż;
 • środki higieniczne, czyli chusteczki jednorazowe, chusteczki nawilżające i ręczniki papierowe;
 • talerze, kubki oraz sztućce wielorazowego użytku np. bambusowe;
 • jeśli pogoda jest niepewna, to warto zabrać ze sobą bluzę lub peleryną przeciwdeszczową;
 • worek na śmieci, aby bez problemu móc po sobie posprzątać.

Jakie menu będzie najlepsze?

W pojemnym koszu piknikowym nie może zabraknąć smacznego jedzenia. W wielu koszach znajdują się torby termiczne, dzięki którym jedzenie jest dłużej świeże. Wybierając się na piknik, należy zabierać ze sobą tylko to jedzenie, które się nie zepsuje np. mini kanapki, muffinki słodkie i wytrawne. W wielorazowych pojemnikach można również zabrać pokrojone na kawałki owoce i warzywa. Na pikniku sprawdzą się również sałatki najlepiej z sosem winegret. Można również zabrać termos z gorącą wodą, herbatą lub kawą.

Jakie miejsce będzie najlepsze na piknik?

Idealnym miejscem do zorganizowania pikniku jest brzeg jeziora lub rzeki. Warto wybrać mniej uczęszczane miejsca – dzięki temu można uniknąć tłumów. Na piknik świetnie nadaje się leśna polana w górach lub miejski park (o ile można w nim organizować pikniki).

Zdj. główne: Evangelina Silina/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*