Artykuł sponsorowany
Urządzenia grzewcze wymagają regularnego czyszczenia oraz kontroli instalacji. Przeczytaj, o czym powinien pamiętać posiadacz komina, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, problemów prawnych czy konieczności zbyt częstej wymiany urządzenia.
Kominek w domu estetycznie się prezentuje, ociepla pomieszczenie i buduje we wnętrzu wyjątkowy nastrój. Należy jednak pamiętać, że źle wykonana instalacja zwiększa ryzyko powstania pożaru czy zaczadzenia. Nawet jeśli planujesz budowę komina do palenia okazjonalnego, to warto wybrać profesjonalną firmę montażową i zainwestować w solidne materiały wysokiej jakości. Sprawdź ofertę dostępną na stronie https://ekokominki.com/, gdzie znajdziesz funkcjonalne wkłady kominkowe, piece wolnostojące, biokominki o różnym designie czy ogrzewacze i paleniska gazowe. Kominek należy zamontować w pomieszczeniu, które ma dobre warunki wentylacyjne. Dla bezpiecznego i efektywnego użytkowania kominka warto zainwestować także w indywidualnie dopasowane kratki kominkowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Kratka kominkowa stanowi estetyczne wykończenie dla kanałów, które rozprowadzają ciepłe powietrze z kominka. Ten element instalacji zapewnia optymalne warunki do spalania drewna oraz odpowiedni przepływ ogrzanego powietrza do pomieszczeń.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wyczyścić komin, aby zapewnić mu drożność na całej długości. Istnieje wiele metod czyszczenia systemu kominowego. Skuteczną metodą jest zwłaszcza czyszczenie mechaniczne, które może przeprowadzić mistrz kominiarski lub którego możesz podjąć się samodzielnie przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę, który umożliwia wyczyszczenie przewodu kominowego bez wchodzenia na dach. Nie należy zapominać o wykonywaniu regularnej kontroli stanu technicznego instalacji grzewczej i kominowej. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń przekłada się na bezpieczeństwo Twojej rodziny, a także obniżenie kosztów eksploatacji czy częstych napraw. Warto także zapoznać się z przepisami, które regulują kontrole instalacji kominowej oraz częstotliwość jej czyszczenia.
Regularna kontrola stanu technicznego komina to kwestia bezpieczeństwa i wymóg prawny. Prawidłowo działający system kominowy zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadza z niego szkodliwe związki, takie jak dwutlenek węgla. Raz do roku przegląd kominiarski powinien przeprowadzić wykwalifikowany specjalista. Przepisy regulują również częstotliwość czyszczenia instalacji. Kominy dymowe, przeznaczone do paliw stałych, muszą być czyszczone raz na trzy miesiące, natomiast spalinowe – raz na sześć miesięcy. Brak przeprowadzenia kontroli kominiarskiej może grozić mandatem ze strony powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Zdjęcie główne: pexels.com/Victoria Akvarel