Osiedle senioralne – doskonała alternatywa dla domu opieki w Lublinie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Osiedle senioralne – doskonała alternatywa dla domu opieki w Lublinie

leah hetteberg/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Seniorzy, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny, często decydują się zamieszkać w domu opieki. Nie dla wszystkich jest to w pełni komfortowe rozwiązanie, nie mówiąc już o braku dostępnych miejsc, który dla wielu staje się ogromnym problemem. Alternatywą jest osiedle senioralne w Lublinie, które pozwala spędzić jesień życia w dogodnych warunkach. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest osiedle senioralne?

Osiedle senioralne w Lublinie to świetna alternatywa dla tradycyjnych domów opieki. Z jego specyfiką można się zapoznać na stronie https://villazakatek.pl/. Przyjmuje ono formę cohauosingu, co oznacza, że seniorzy mieszkają w jednym miejscu, jednak budynek jest podzielony na kilka osobnych apartamentów. Seniorzy mają do dyspozycji własnej mieszkanie, ale również przestrzeń wspólną, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Znajdują się w niej między innymi pralnia, kawiarenka oraz sala warsztatowa. Mieszkańcy mają możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, aktywnie spędzając czas. Rozrywki są dostosowane do ich stanu zdrowia, mając na uwadze ewentualne ograniczenia. Bardzo istotnym elementem jest jednak przestrzeń dla siebie, której mało jest w domach opieki dla seniorów. Lokatorzy mogą więc spędzać czas dowolnie, nie mają również żadnych ograniczeń w opuszczaniu ośrodka. Seniorzy mogą liczyć na pomoc personelu medycznego czy asystentów, jeśli oczywiście wyrażają taką wolę. Istnieje też możliwość skorzystania z usługi sprzątania apartamentu, dzięki czemu osoby starsze mogą w pełni korzystać z życia, nie martwiąc się obowiązkami domowymi.

Dlaczego warto zamieszkać na osiedlu senioralnym?

Dom opieki dla seniora to miejsce, w którym mieszkają przede wszystkim osoby schorowane. Tymczasem wielu seniorów wciąż cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym, jednak ich głównym problemem jest samotność. Osiedle senioralne umożliwia pozostawanie w kontakcie z osobami w podobnym wieku, które borykają się z brakiem wsparcia ze strony rodziny czy brakiem znajomych. Wielu seniorów utrzymuje stały kontakt z dziećmi i wnukami, ale często mieszkają oni w innym mieście albo nawet kraju. Mieszkając na osiedlu senioralnym, nie trzeba martwić się samotnością czy brakiem kontaktu z innymi. Z drugiej strony, jeśli samodzielne przygotowywanie posiłków, sprzątanie albo regularne przyjmowanie leków sprawiają problemy, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów. Samodzielnie zorganizowanie tego rodzaju usług jest skomplikowane, natomiast mieszkając na osiedlu senioralnym, wszystkie są na wyciągnięcie ręki.

Osiedle senioralne czy dom opieki?

Osiedle senioralne stanowi alternatywę dla domu opieki w tradycyjnym ujęciu. W Polsce tego typu rozwiązanie nie jest popularne, choć coraz więcej mówi się o budowie domów, a nawet całych osiedli przeznaczonych dla seniorów. W Europie osiedla senioralne rozwijają się prężnie, natomiast eksperci uważają, że w Polsce również trend ten będzie widoczny. O ile bowiem domy opieki nie kojarzą się pozytywnie, o tyle osiedla senioralne są znacznie bardziej przyjazne osobom starszym. Pozwalają przeżyć jesień życia w miłym otoczeniu, mogąc liczyć na pomoc innych. Dla seniorów bardzo ważna jest możliwość przebywania wśród osób w podobnym wieku, z którymi można porozmawiać na wiele tematów. Wspólne aktywności sprawiają, że dzień staje się o wiele ciekawszy i atrakcyjniejszy. Warto rozważyć przeprowadzkę na osiedle senioralne, zwłaszcza jeśli życie w dotychczasowym miejscu nie jest komfortowe, a dom opieki nie wydaje się dobrą alternatywą.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*