Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Osoby starsze, które przechodzą na emeryturę, często decydują się na wyprowadzkę z miasta, zamieniając mieszkanie na dom w spokojnym miejscu, blisko natury. Jaki projekt domu spełni potrzeby seniora?

Co należy uwzględnić przy projekcie?

Emerytura to przyjemny okres w życiu, kiedy możemy pielęgnować swoje pasje i realizować marzenia. Jednym z pragnień wielu osób w starszym wieku jest budowa własnego domu, z dala od miejskiego zgiełku. Jaki budynek zapewni seniorom komfort i nie będzie drogi w utrzymaniu? Na co zwrócić uwagę na etapie projektowym? 

Przemyślana lokalizacja działki

Pierwszy krok to wybór działki pod budowę domu. Nie rekomendujemy zakupu terenu na totalnym odludziu, ze względu na znaczne odległości od niezbędnych do funkcjonowania instytucji typu ośrodek zdrowia lub szpital. Warto zbudować dom na zamieszkałym i dobrze uzbrojonym terenie. Jeśli uwielbiamy rośliny i chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem jest kupno działki o większym metrażu, który umożliwi zaaranżowanie nie tylko przydomowego tarasu, ale i wymarzonego ogródka.

Niewielki metraż

Międzypokoleniowe domy, które były w przeszłości standardem, dziś są coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem. Osoby w podeszłym wieku nie muszą więc decydować się na projekt, który uwzględni potrzeby ich dzieci i wnuków, skupiając się tylko na sobie i współmałżonku. Jaka wielkość domu będzie optymalna dla dwójki osób w dojrzałym wieku? Rozsądnym wyjściem będzie powierzchnia licząca 80–100 m². Dom o takim metrażu będzie tani w utrzymaniu i łatwy w utrzymaniu czystości. 

Jedna kondygnacja 

Wraz z wiekiem wielu seniorów zaczyna mieć problemy z poruszaniem, warto więc postawić na dom parterowy, w który brak barier architektonicznych, takich jak np. liczne schody, skomplikowane przejścia między pomieszczeniami, podesty, zbyt wąskie drzwi (minimalna szerokość to 90–100 cm). Jest to szczególnie ważne dla osób, które poruszają się o lasce lub jeżdżą na wózku inwalidzkim. 

Energooszczędność

Kluczową kwestią jest bardzo dobra izolacja termiczna. Warto zadbać o wysoką jakość użytych materiałów i nie oszczędzać na nich, dzięki czemu w okresie grzewczym mniej ciepła będzie uciekać na zewnątrz budynku. Bezobsługowe ogrzewanie zapewni system gazowy (piec gazowy dwufunkcyjny), olejowy lub pompa ciepła. 

Automatyka domowa

Jeśli budżet na to pozwala, warto zainwestować w nowoczesne technologie, które umożliwią seniorom zdalne sterowanie systemem antywłamaniowym, zewnętrznymi roletami, światłem, a nawet ogrzewaniem. 

Układ i dostosowanie pomieszczeń

Dom dedykowany dla osoby starszej nie powinien składać się z wielu pomieszczeń – potrzeby dojrzałego małżeństwa w zupełności zaspokoi salon, kuchnia z jadalnią, sypialnia i dodatkowy pokój (jeden lub dwa). Jako że z czasem jedna z osób może chorować, rozsądnym rozwiązaniem będzie posiadanie zapasowej sypialni, w której w przyszłości można będzie umieścić specjalne łóżko rehabilitacyjne – w międzyczasie pomieszczenie może pełnić funkcję pokoju dla gości.

>> Zobacz też: Jakie ogrzewanie do energooszczędnego domu wybrać?

Projekt domu dla seniora powinien uwzględniać liczne udogodnienia, takie jak łagodny podjazd, szeroki korytarz, przyścienne barierki, antypoślizgowe posadzki czy większą łazienkę z WC umiejscowioną obok sypialni (dla maksymalnego komfortu, warto zdecydować się na obszerny prysznic z upustem w podłodze zamiast wanny czy głębokiego brodzika). 

Styl dopasowany do gustu gospodarzy

Wielu seniorów decyduje się na projekt domu w stylu tradycyjnym, choć są i tacy preferujący nowoczesne bryły – najważniejsze, żeby dom odpowiadał preferencjom mieszkańców. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda się wam wybudować komfortowy i ergonomiczny dom marzeń, przystosowany do specyficznych wymagań każdego seniora.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*