Bliska więź dziadków z wnukami niesie korzyści dla obu stron. Dlaczego warto dbać o dobre relacje z dorastającym wnukiem lub wnuczką? Jakie są zalety częstych spotkań i bycia w stałym kontakcie?
W opinii naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego dorastające wnuki, które są w bliskiej relacji z dziadkami, mają mniej problemów emocjonalnych i znacznie lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami w życiu, jak np. rozwód rodziców, przemoc ze strony rówieśników. Babcia i dziadek to wyjątkowi członkowie rodziny, którzy zwiększają u nastolatka poczucie bezpieczeństwa i mogą być źródłem bezcennego wsparcia w ciężkich chwilach.
Dziadkowie to fantastyczni słuchacze. Ogromne doświadczenie życiowe sprawia, że często są znacznie bardziej wyrozumiali, niż rodzice, dzięki czemu wielu nastolatków woli zwierzyć się ze swoich problemów babci lub dziadkowi zamiast mamie czy tacie. Seniorzy ze względu na zakończenie aktywności zawodowej mają też więcej czasu, dzięki czemu wnuczek czy wnuczka mogą na spokojnie wyżalić się ze swoich trosk.
Dlaczego jeszcze warto dbać o dobre relacje między dorastającymi dziećmi a dziadkami? Wnuki, które są w stałym kontakcie z dziadkami, niejednokrotnie wykazują większy szacunek, tolerancję i sympatię w stosunku do osób starszych. Dzieci, które są wychowywane z dziadkami, często są bardziej empatyczne i otwarte.
Przebywając w towarzystwie dziadków, nastolatki mogą poznać różne odcienie i etapy życia, w tym starość, porozmawiać o strachu przed śmiercią. Poruszyć trudne i jednocześnie ważne tematy, które mogą zwiększyć ich świadomość odnośnie przemijania, które jest nieuchronnym procesem.
Dziadkowie są chodzącą skarbnicą wiedzy dotyczącej familii. Słuchając opowieści babci lub dziadka, wnuki mogą poznać życiorysy różnych członków rodziny i historie z młodości dziadków, w ten sposób lepiej rozumiejąc przeszłość. Tego typu rozmowy mogą też wzmocnić u nastolatków poczucie tożsamości, przynależności rodowej.
Podsumowując, dziadkowie odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka – mogą wzbogacić jego dzieciństwo i okres dorastania, służąc dobrą radą i bezinteresowną pomocą, czy przekazując rodzinne tradycje. Warto więc regularnie odwiedzać seniorów z pociechami i celebrować wspólne chwile w wielopokoleniowym składzie.
Zdj. główne: Nikoline Arns/unsplash.com